Ograniczenia w stosowaniu flupirtyny
\\

Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (PRAC) przedstawił swoją ocenę preparatów zawierających flupirtynę oraz zalecił ograniczenia w ich zastosowaniu.

Komitet zalecił stosowanie do leczenia ostrego (krótkotrwałego) bólu u dorosłych, którzy nie mogą zażyć innych leków przeciwbólowych (takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne czy słabe opioidy). Terapia flupirtyną nie powinna przekraczać 2 tygodni.

Dodatkowo należy monitorować czynność wątroby u pacjentów na koniec każdego tygodnia leczenia, a terapia flupirtyną powinna zostać wstrzymana w przypadku jakichkolwiek problemów z wątrobą. PRAC nie zaleca stosowania flupirtyny u pacjentów z wcześniej stwierdzonymi chorobami wątroby lub nadużywających alkoholu, jak również u pacjentów zażywających inne produkty lecznicze powodujące zaburzenia czynności wątrobowe.

W odniesieniu do negatywnego wpływu na czynność wątroby, Komitet stwierdził, że czas trwania terapii jest związany z pojawieniem się reakcji niepożądanych i przypadki niewydolności wątroby czy konieczności transplantacji organu nie dotyczyły pacjentów zażywających lek przez 2 tygodnie lub krócej.

Komitet PRAC uznał, że regularne badanie czynności wątroby jest warunkiem koniecznym by korzyści ze stosowania flupirtyny w leczeniu ostrego bólu, przeważały nad ryzykiem.

Opracowanie: Robert Kuczyński, RPE WKP

Źródło: www.urpl.gov.pl, stan z dnia 19 czerwca 2013 r.

\
Data publikacji: 19 czerwca 2013 r.