W projekcie rozporządzenia MZ zmieniającego rozporządzenie w sprawie odznak „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu” z 2 czerwca 2023 r. (MZ 1529), zaplanowano, że odznakę „Zasłużony Dawca Przeszczepu” wraz z legitymacją dawca otrzyma przesyłką poleconą za pośrednictwem poczty. Ministerstwo chce zatem zrezygnować z uroczystego wręczania odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu” przez ministra zdrowia. Obecnie odznaka ta i legitymacja przekazywane są podczas specjalnie zorganizowanej uroczystości, a przesyłką poleconą dopiero wtedy, gdy dawca uprzednio zgłosi taki wniosek lub nie odbierze jej pomimo dwukrotnego bezskutecznego zawiadomienia.

Kto zostaje Zasłużonym Dawcą Przeszczepów

Tytuł Zasłużony Dawca Przeszczepu przysługuje osobie, która oddała szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki więcej niż raz. Na wniosek Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” odznakę i legitymację wydaje minister zdrowia. Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia zmianę formy wręczania odznaczeń zasłużonym dawcom przeszczepu argumentuje potrzebą usprawnienia koordynacji przekazywania odznak i legitymacji i skróceniem czasu ich otrzymania. - Dodatkowo projektowana zmiana przyczyni się do ograniczenia kosztów organizacji uroczystości wręczania odznak, jak również zmniejszenia liczby dokumentów i procedur związanych z organizacją uroczystości – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Uroczyste wręczenie odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu” bardziej nobilitujące

Jednak w opinii prof. Artura Kamińskiego, dyrektora Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” dobrze byłoby pozostać przy osobistym wręczaniu odznak i legitymacji. – Wydaje mi się, że jest to forma bardziej nobilitująca dla tych osób, niż wysłanie im odznak pocztą – mówi. – Takie jest moje zdanie i większości Krajowej Rady Konsultacyjnej i sądzę, że w tym kierunku będziemy zgłaszali uwagi do projektu rozporządzenia – dodaje. Podkreśla, że uroczyste wręczenie ma też charakter promocyjny dla dawstwa narządów, najważniejsze jednak jest docenienie zasłużonych dawców.

Czytaj: Prof. Kamiński: W transplantologii podnosimy się powoli po pandemii>>

Jak wskazują dane za 2022 r. dawców narządów, szpiku lub innych regenerujących się komórek uprawnionych do otrzymania odznaki i legitymacji „Zasłużony Dawca Przeszczepu”, było ok. 330  rocznie. Uroczystości nadania odznaczeń odbywały się od 2010 r.

Obecnie rozporządzenie jest w konsultacjach publicznych, które potrwają 30 dni od daty otrzymania pisma wysłanego 7 czerwca. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Cena promocyjna: 114.29 zł

|

Cena regularna: 127 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł