Czy zespół ratownictwa medycznego, może obciążyć szpital kosztami związanymi z uszkodzeniem rurki krtaniowej?
W naszej opinii szkoda powstała w trakcie udzielania przez personel izby pomocy pacjentowi w izbie przyjęć szpitala. Rurka krtaniowa jest przedmiotem wielokrotnego użytku o wartości 650 zł.
Możliwe jest obciążenie szpitala odpowiednią kwotą za uszkodzenie rurki krtaniowej (naprawienie szkody poprzez zapłatę odszkodowania pieniężnego odpowiadającego cenie zakupu nowej rurki krtaniowej) pod warunkiem, że spełnione są wszystkie przesłanki odpowiedzialności sprawcy za powstałą szkodę.
Jeśli izba przyjęć jest SOR (szpitalnym oddziałem ratunkowym) udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych np. w oparciu o kontrakt z Funduszem Zdrowia to ZOZ, w którym SOR funkcjonuje jest objęty obowiązkową polisą ubezpieczeniową. W takim wypadku istnieje możliwość pokrycia kosztu uszkodzenia rurki krtaniowej przez zakład ubezpieczeń.
Z pytania wynika, że został uszkodzony sprzęt medyczny (rurka krtaniowa wielokrotnego użytku), który był używany przez dwa niezależne podmioty - zespół ratownictwa medycznego oraz personel izby przyjęć. Z pytania jednak nie wynika, jakie są wzajemne relacje prawne tych dwóch podmiotów, kto jest właścicielem sprzętu oraz na jakich zasadach sprzęt był udostępniany - czy była w tym przedmiocie zawarta jakaś umowa. Nawet jeśli strony nie łączyła umowa, to ten kto z winy swej wyrządził szkodę w sprzęcie medycznym zobowiązany jest do jej naprawienia na podstawie art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) (odpowiedzialność deliktowa za szkodę wywołaną czynem niedozwolonym). Samodzielnym źródłem zobowiązania jest czyn niedozwolony, w wyniku którego szkoda powstała. Dla poniesienia odpowiedzialności na tej podstawie niezbędne są następujące przesłanki: szkoda, fakt, z którym ustawa wiąże odpowiedzialność sprawcy oraz związek przyczynowy między działaniem sprawcy i szkodą. Zgodnie z ogólnymi regułami dowodowymi (art. 6 Kodeksu cywilnego) ciężar dowodu, co do wszystkich wymienionych w art. 415 przesłanek odpowiedzialności ciąży na poszkodowanym (w tym wykazania winy sprawcy szkody). Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna. Ocena zasadności roszczenia zespołu ratownictwa medycznego o naprawienie szkody uzależniona jest ściśle od okoliczności faktycznych i prawnych konkretnego przypadku powstania uszkodzenia sprzętu. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej (art. 363 Kodeksu cywilnego). Jednakże, gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili. Możliwe jest więc obciążenie szpitala odpowiednią kwotą za uszkodzenie rurki krtaniowej u pacjenta w izbie przyjęć szpitala (naprawienie szkody poprzez zapłatę odszkodowania pieniężnego odpowiadającego cenie zakupu nowej rurki krtaniowej).
W przypadku gdy izba przyjęć jest SOR (szpitalnym oddziałem ratunkowym) udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych np. w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ZOZ, w którym SOR funkcjonuje, jest objęty obowiązkową polisą ubezpieczeniową. Zgodnie z treścią 136b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) świadczeniodawca udzielający świadczeń opieki zdrowotnej podlega obowiązkowi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe, może poświęcić dobra osobiste innej osoby, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym; Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.). Szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, wykonywanych na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną tego ubezpieczenia określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2008 r. Nr 3, poz. 10). W tym wypadku istnieje możliwość pokrycia kosztu uszkodzenia rurki krtaniowej przez zakład ubezpieczeń.