1 stycznia 2020 r. to ważna data w zakresie organizacji pracy dyspozytorni medycznych. Tego dnia weszła w życie część przepisów zamieszczonych w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym (art. 25b ust. 1-4 wszedł w życie z dniem 1.01.2020 r.). Nowe przepisy dotyczą m.in.: utworzenia stanowisk kierownika dyspozytorni oraz głównego dyspozytora, jak i jego zastępcy.
Podwyżki od stycznia dla ratowników medycznych i klauzula opt out - czytaj tutaj>>
Dyspozytorzy tylko na umowę o pracę
Zgodnie z nowymi przepisami wojewoda ma zatrudnić na podstawie stosunku pracy osobę odpowiedzialną za funkcjonowanie dyspozytorni medycznej zwaną „kierownikiem dyspozytorni”.
- Opierając się na treści art. 25b ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wojewoda będzie bezpośrednio zatrudniał jedynie kierownika dyspozytorni – podaje Maciej Łokaj, radca prawny. - Przepisy dotyczące formy zatrudnienia dyspozytorów medycznych nie ulegają zmianie i w oparciu o art. 26 ustawy, dyspozytorzy wykonują swoje obowiązki jedynie w oparciu o umowę o pracę. Umowa cywilnoprawna nie jest dopuszczalna - dodaje.
Mecenas Łokaj podkreśla, że szczegółowa analiza przepisów ustawy oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2018 r. w sprawie organizacji dyspozytorni medycznej, prowadzi do jednoznacznego wniosku, że jednym z podstawowych obowiązków kierownika będzie nadzór nad pracą dyspozytorów, zaś głównego dyspozytora bieżąca koordynacja pracy dyspozytorni medycznej.
Ratownicy medyczni będą mieć samorząd i 6 dni dodatkowego urlopu - czytaj tutaj>>
Kto może być kierownikiem dyspozytorni?
Kierownikiem dyspozytorni może być osoba, która:
- ukończyła co najmniej studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i posiada kwalifikacje wymagane dla pielęgniarki systemu lub uzyskała co najmniej tytuł zawodowy licencjata wymagany dla ratownika medycznego, posiadająca co najmniej 5-letnie doświadczenie w zakresie realizacji zadań na stanowisku dyspozytora medycznego;
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Do zadań kierownika dyspozytorni należy:
- opracowanie szczegółowego sposobu funkcjonowania dyspozytorni medycznej, z uwzględnieniem zapewnienia ciągłości jej funkcjonowania oraz organizacji pracy dyspozytorów medycznych;
- opracowanie planu postępowania w przypadku wystąpienia awarii uniemożliwiającej przyjmowanie i obsługę powiadomień o zdarzeniach i zgłoszeń alarmowych na podstawie wytycznych, o których mowa w art. 25a ust. 4;
- przygotowanie, weryfikacja i aktualizacja wykazów i opracowań niezbędnych podczas realizacji zadań przez dyspozytorów medycznych;
- nadzór nad pracą dyspozytorów medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu przeprowadzania rozmów, decyzji podejmowanych w zakresie dysponowania oraz odmów zadysponowania zespołów ratownictwa medycznego, obsługi zdarzeń, w tym zdarzeń z dużą liczbą poszkodowanych;
- dokonywanie oceny sposobu realizacji zadań przez dyspozytorów medycznych na podstawie formularza oceny pracy dyspozytora medycznego, uwzględniającego kryteria oceny pracy dyspozytora medycznego, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 5.
Cena promocyjna: 128 zł
|Cena regularna: 128 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Co robi główny dyspozytor
Do zadań głównego dyspozytora medycznego należy:
- koordynowanie funkcjonowania dyspozytorni medycznej;
- współpraca z wojewódzkim koordynatorem ratownictwa medycznego;
- koordynacja współpracy dyspozytorów medycznych w przypadku zdarzeń z dużą liczbą poszkodowanych w obrębie jednej dyspozytorni medycznej;
- bieżąca analiza zadań realizowanych przez dyspozytorów medycznych;
- bieżąca analiza optymalnego wykorzystania zespołów ratownictwa medycznego;
- udzielanie dyspozytorom medycznym niezbędnych informacji i merytorycznej pomocy;
- przygotowywanie raportu dobowego z pracy dyspozytorni medycznej.
Organizacja dyspozytorni medycznej
W dyspozytorni organizuje się stanowiska: kierownika dyspozytorni, głównego dyspozytora medycznego, zastępcy głównego dyspozytora medycznego, dyspozytorów medycznych, z podziałem na: dyspozytorów medycznych przyjmujących zgłoszenia alarmowe i powiadomienia o zdarzeniach, zwanych dalej "dyspozytorami przyjmującymi" i dyspozytorów medycznych dysponujących zespoły ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, zwanych dalej "dyspozytorami wysyłającymi".
Wojewoda może zatrudnić na podstawie stosunku pracy zastępcę kierownika dyspozytorni.
Wsparcie psychologiczne od 1 stycznia 2021 r.
Przepisy dotyczące wsparcia psychologicznego wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Zgodnie z tymi przepisami wojewoda ma zapewnić dostęp do wsparcia psychologicznego dyspozytorów medycznych udzielanego przez psychologów zatrudnionych na podstawie stosunku pracy w urzędzie wojewódzkim.
Wsparcie psychologiczne udzielane dyspozytorowi medycznemu ma na celu zapobieganie konsekwencjom zdrowotnym stresu zawodowego i zwiększenie efektywności realizacji zadań przez dyspozytora medycznego.
Czytaj w LEX: Zasady segregacji medycznej pacjentów na SOR >
Minister zdrowia ma w drodze rozporządzenia, ma ustalić szczegółowy zakres zadań psychologa w ramach wsparcia psychologicznego, biorąc pod uwagę konieczność zapobiegania skutkom psychicznym stresu zawodowego oraz traumatycznego, umożliwienie sprawnego podejmowania decyzji przez dyspozytorów medycznych przez ograniczanie wpływu stresu na proces decyzyjny, a także diagnozowanie i zapobieganie występowaniu objawów wypalenia zawodowego wśród dyspozytorów medycznych.
Sprawdź w LEX: Czy przewiezienie pacjenta do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności wymaga wcześniejszych uzgodnień z tym podmiotem? >
Cena promocyjna: 128 zł
|Cena regularna: 128 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.