W czerwcu 2017 roku wraz z Naczelną Radą Lekarską zaapelowało o to do rządu ponad sto organizacji, w tym organizacje pacjentów i lekarzy skupionych w różnych towarzystwach naukowych. W kwestii określenia poziomu minimalnych wynagrodzeń wypowiedział się dwukrotnie Krajowy Zjazd Lekarzy – po raz pierwszy w 2006 roku, a następnie w maju 2016 roku.

„Podziwiam Waszą determinację w pokazywaniu warunków pracy lekarzy, ich godzin pracy, poziomu wynagrodzeń i procesu kształcenia. (…) Pragnę zapewnić, że na bieżąco zauważamy kłody rzucane pod Wasze nogi. Problemy zgłaszamy w inny sposób niż może to uczynić związek zawodowy, ale z całą siłą, jaką może dysponować izba lekarska. Wszyscy identyfikujemy się ze zgłaszanymi przez Was postulatami. Niektóre okręgowe izby lekarskie wsparły Was, organizując możliwość przyjazdu innych lekarzy, by mogli osobiście, w Warszawie, wyrazić swoje poparcie” – czytam w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Rada podkreśliła, że zgadza się z protestującymi w kwestii wzrostu wynagrodzeń. Według Rady wynagrodzenia to jeden z czynników wpływających na to, że polski lekarz jest zmęczony.
„Nie wolno zapominać, że lekarz przepracowany staje się zagrożeniem dla pacjenta. Konsekwencją takiego zagrożenia mogą być błędy popełniane w udzielaniu świadczeń, ale i śmierć lekarza na dyżurze, co w ostatnich dwóch miesiącach też miało miejsce. Nie zgadzam się z twierdzeniem, że lepszy przepracowany lekarz niż żaden lekarz, bo przepracowany lekarz to żaden lekarz. A na pewno lepszy żywy niż martwy” – czytamy w komunikacie.

Według samorządu lekarskiego wynagrodzenie dla lekarzy bez specjalizacji powinno wynosić dwie średnie krajowe.

Rada zwróciła także uwagę na problem starzenia się kadr medycznych i przytacza dane, z których wynika, że 1 października 2017 roku przekroczyło wiek emerytalny ponad 40 procent lekarek i ponad 20 procent mężczyzn o specjalizacji pediatrii, podobnie jest w położnictwie i ginekologii oraz chirurgii ogólnej.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zapowiedział także, że w piątek 6 października 2017 roku odwiedzi protestujących.


Źródło: www.nil.org.pl

 Na temat wynagrodzeń w podmiotach leczniczych czytaj w bezpłatnym e-booku>>>