Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował o powołaniu nowych konsultantów wojewódzkich w sześciu specjalnościach: onkologia kliniczna, endokrynologia, położnictwo i ginekologia, medycyna paliatywna, medycyna nuklearna oraz pielęgniarstwo ratunkowe.
Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej jest dr n. med. Beata Jagielska, która pełni swoją funkcję od 1 października 2013 roku. Beata Jagielska jest kierownikiem Kliniki Onkologii i Chorób Wewnętrznych Centrum Onkologii-Instytut im M. Skłodowskiej-Curie.
Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie endokrynologii od stycznia 2014 roku jest prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński, który pełni funkcję ordynatora -kierownika Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim im. Ks. J. Popiełuszki Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Warszawie.
Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie położnictwa i ginekologii jest od 1 grudnia 2013 roku dr hab. n. med. Bronisława Pietrzak, adiunkt w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o. w Warszawie.
Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny paliatywnej została lek. Barbara Kołakowska, która pełni swoją funkcję od 16 grudnia 2013 roku. Barbara Kołakowska jest kierownikiem Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum Caritas Archidiecezji w Warszawie.
Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny nuklearnej została od 1 stycznia 2014 roku dr hab. n. med. Jolanta Kunikowska zatrudniona w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego jest od 1 sierpnia 2013 roku Sebastian Niezgoda zatrudniony w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.
Konsultanci powoływani są przez wojewodę na pięcioletnią kadencję. Do ich zadań należy między innymi przeprowadzanie kontroli podmiotów leczniczych w zakresie jakości i dostępności świadczeń, kształcenia, doskonalenia zawodowego oraz wyposażenia. Przygotowują również informację na temat zasobów i potrzeb kadrowych w dziedzinie medycyny, farmacji i ochrony zdrowia. Opiniują wnioski o wpisanie na listę jednostek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji. Na wniosek wojewody wydają opinię o spełnieniu przez podmiot leczniczy warunków do udzielania świadczeń zdrowotnych w danej dziedzinie medycyny.
Konsultanci wojewódzcy na Mazowszu działają w osiemdziesięciu sześciu dziedzinach medycyny, farmacji i ochrony zdrowia. Pełen wykaz specjalistów, wraz z danymi kontaktowymi, jest dostępny na stronie www.mazowieckie.pl pod banerem Zdrowie.
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Źródło: www.mazowieckie.pl, stan z dnia 15 stycznia 2014 r.
\