Jak podkreślają eksperci, skutkiem wejścia w życie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw będzie przekazanie 6 miliardów złotych z rezerwy funduszu do tzw. funduszu covidowego. Z kolei 7,1 mld złotych wyda NFZ na działania, które do tej pory finansowało Ministerstwo Zdrowia (budżet państwa).
Już na etapie założeń do projektu, był on krytykowany jako drenujący budżet NFZ zasilany składkami zdrowotnymi.
Czytaj także na Prawo.pl:
Rząd szuka oszczędności i sięga do kasy NFZ - Senat ocenia nowelizację>>
Roszady na ostatnią chwilę - pacjenci obawiają się o kontynuację leczenia>>
Najważniejsze rozwiązania nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw:
- W 2023 r. możliwe będzie jednorazowe zasilenie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środkami pochodzącymi z funduszu zapasowego NFZ, z przeznaczeniem na finansowanie realizacji zadań dotyczących ochrony zdrowia.
- W 2023 r. minister zdrowia będzie miał możliwość wsparcia finansowego inwestycji realizowanych w określonych podmiotach leczniczych, podległych samorządom.
-
Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował:
- świadczenia wysokospecjalistyczne;
- leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla osób powyżej 75. roku życia (tzw. „leki 75 plus”), a także leki dla kobiet w ciąży (tzw. „ciąża plus”);
- leki oraz wyroby medyczne nabywane w ramach programów polityki zdrowotnej. - Środki na realizację finansowania staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów będą przekazywane marszałkowi województwa przez właściwego wojewodę, a nie jak obecnie przez ministra zdrowia.
- Finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będzie realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ będą przeprowadzały postępowania w sprawie zawarcia umów na zadania Zespołów Ratownictwa Medycznego.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2023 r.
Budżet państwa nie zapłaci za część składek
Nowelizacja zakłada także zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewiduje, że od 2023 r. budżet państwa nie będzie już przekazywał NFZ składek zdrowotnych m.in. za żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, uczniów, dzieci w placówkach wychowawczych lub opiekuńczych, za studentów czy doktorantów. Ale osoby te nadal będą miały status osoby ubezpieczonej. Prawnicy mówią o osłabieniu ubezpieczeniowego charakteru systemu opieki zdrowotnej, ale też uderzeniu w dochody NFZ.
Czytaj także na Prawo.pl: Rząd po cichu wycofał się z finansowania z budżetu składki zdrowotnej dla wielu osób>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.