W związku z tym absolwentki liceów, które dawno temu wyjechały do innych krajów i podjęły pracę poza zawodem pielęgniarki (np. opiekuna, asystenta itp.) i w związku z tym nie spełniają warunku aktualnego wykonywania pracy w zawodzie, nie będą mogły skorzystać z nowych uregulowań. Uregulowania te związane są z wejściem w życie unowocześnionej dyrektywy 2005/36/WE.
Według tych regulacji pielęgniarka posiadająca dyplom liceum medycznego, która chciałaby podjąć pracę w państwie Unii Europejskiej, powinna przede wszystkim zgłosić się do organu rejestrującego w danym kraju by uzyskać informacje na temat warunków uzyskania rejestracji. W poszczególnych krajach często funkcjonują wewnętrzne przepisy korporacyjne regulujące tę kwestię w różny sposób.
Powinna też przed wyjazdem przetłumaczyć dyplom u tłumacza przysięgłego (niektóre kraje wymagają dodatkowego poświadczenia go w MSZ, MZ lub ambasadzie danego kraju – dlatego ważne jest aby wcześniej poznać wymagania danego organu rejestrującego).
Niezbędne jest też uzyskanie zaświadczenia z okręgowej izby pielęgniarek i położnych, wydawanego osobom chcącym podjąć pracę na terenie UE. Zaświadczenie takie ważne jest 3 miesiące i zawiera informacje między innymi na temat posiadanego wykształcenia (dyplomu), stażu pracy czy braku prowadzonych postępowań w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej.
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przypomina, że zmiany dotyczące uznawania dyplomów liceum pielęgniarskiego nie oznaczają ich automatycznego i bezwarunkowego uznania w innych krajach UE, bez konieczności spełnienia warunków wynikających z przepisów dyrektywy oraz krajowych uregulowań.
Oprac. Magdalena Okoniewska
Źródło: NIPiP
NIPiP: 3-letni staż konieczny do pracy za granicą
Absolwentki liceów medycznych, które chcą podjąć pracę za granicą, muszą spełnić podstawowy warunek, jakim jest posiadanie co najmniej 3 letniego stażu pracy w zawodzie pielęgniarki w ostatnich 5 latach przypomina Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.