Kontrolerzy NIK przyjrzą się między innymi przeprowadzaniu badań profilaktycznych, zwanych bilansami. Na terenie szkół, w ramach badań profilaktycznych, badany jest niewielki odsetek dzieci. Ponad dwie trzecie polskich dzieci nie korzysta z porady bilansowej w ramach kontroli profilaktycznej, a 10 procent najmłodszych znajduje się poza zasięgiem nadzoru publicznej ochrony zdrowia.
Ocenione zostaną działania władz publicznych w zakresie zagrożenia zdrowia i życia dzieci i młodzieży, związanego z nierównym dostępem do opieki zdrowotnej, niewłaściwą dietą, ograniczoną aktywnością fizyczną i stosowaniem używek, a także brakiem odpowiedniej profilaktyki chorób jamy ustnej.
NIK zajmie się także problematyką szczepień ochronnych oraz działaniami instytucji publicznych w stosunku do rodziców odmawiających zaszczepienia dziecka. W Polsce wzrasta liczba dzieci nieszczepionych, co może w przyszłości skutkować zagrożeniem epidemiologicznym i odrodzeniem się tych chorób, które dziś uważa się za „wymarłe”.
Izba zwracała uwagę na ten problem w 2016 roku, wskazując, że systematycznie zyskująca na popularności tendencja do unikania szczepień może okazać się groźna dla całej populacji. Tempo wzrostu liczby dzieci, których rodzice odmawiają zaszczepienia może budzić niepokój. W 2011 roku odmowa rodziców była przyczyną niezaszczepienia około 3 tysięcy dzieci, w 2012 roku - około 5,3 tysiąca, w 2013 roku - ponad 7 tysięcy, a w 2014 roku - już ponad 12 tysięcy dzieci. Przyczyną zwiększającej się liczby nieszczepionych dzieci jest przede wszystkim obawa rodziców przed wystąpieniem niepożądanych odczynów poszczepiennych.
[-DOKUMENT_HTML-]
Szczególną uwagę Najwyższa Izba Kontroli poświęci działaniom ministra zdrowia podejmowanym w ostatnich latach na rzecz poprawy opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą, rozwiązaniom systemowym oraz współdziałaniu resortu zdrowia z resortem edukacji. Izba zakłada, że wnioski będą także cennym wkładem przy tworzeniu nowego systemu medycyny szkolnej.
NIK będzie się także starała pozyskać informacji o funkcjonowaniu opieki zdrowotnej nad uczniami od rodziców dzieci, dlatego zachęca do wypełnienia ankiety i podzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi tej problematyki.
Ankieta jest anonimowa. Na wypełnione formularze NIK czeka do 30 listopada 2017 roku. Uzyskane informacje zostaną wykorzystane do analiz przy formułowaniu uwag systemowych dotyczących badanego obszaru.
Izba podkreśla, że sposób opieki nad zdrowiem dzieci i młodzieży przekłada się na kondycję zdrowotną przyszłego społeczeństwa. Przeprowadzona w latach 90-tych XX wieku reforma ochrony zdrowia spowodowała w praktyce niekorzystne zmiany systemu medycyny szkolnej i w konsekwencji poważne zakłócenia w opiece profilaktyczno-leczniczej nad populacją w wieku 6-19 lat. Niektóre skutki tego stanu NIK pokazała w kontroli dotyczącej dostępności i finansowania opieki stomatologicznej ze środków publicznych.
W nowym systemie wyraźnie większy zakres odpowiedzialności za zdrowie dzieci spoczął na rodzicach. Systemowe działania podejmowane przez instytucje publiczne, w tym głównie tzw. medycyna szkolna, zostały po 1990 roku ograniczone.
Źródło: www.nik.gov.pl