Testowany obecnie System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., umożliwi placówkom służby zdrowia (mającym umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada do tego uprawnienia. Pacjent będzie podawał jedynie PESEL, zaś system wskaże, czy NFZ potwierdza lub nie jego uprawnienie do ubezpieczenia.
Dyrektor przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i cyfryzacji informację na temat zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu eWUŚ. Przypomniał, że jest on udostępniany dla świadczeniodawców od 15 października. "Z danych z poniedziałku 10 grudnia wynika, że ponad 55 proc. świadczeniodawców uzyskało już upoważnienie do korzystania z systemu" - poinformował.
"Chcemy, aby do systemu przystąpiło 100 proc. świadczeniodawców, jednak nie mają oni takiego obowiązku" - wyjaśnił. Według szacunków NFZ do eWUŚ od nowego roku przystąpi ok. 80 proc. świadczeniodawców.
Wyjaśnił, że koszt przygotowania systemu to ok. 10 mln zł, czyli ok. 30 gr na jednego ubezpieczonego.
Strug zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie uruchomienie w pierwszej połowie przyszłego roku portalu dla pacjentów. Będą oni mogli sprawdzać indywidualnie swoje uprawnienia do ubezpieczenia, a ponadto wszystkie udzielone im świadczenia w ramach NFZ. "Pełny Zintegrowany Informator Pacjenta będzie funkcjonował do końca 2013 r." - dodał.
Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka podkreślała, że obowiązek dla lekarzy oraz pielęgniarki POZ weryfikacji w eWUŚ prawa do świadczeń setek tysięcy pacjentów dziennie wraz z ewentualnym pobieraniem oświadczeń może wpłynąć na opóźnienia w udzielaniu świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej.
Dyrektor Strug przypomniał, że "lekarze już dziś mają obowiązek weryfikacji dokumentów ubezpieczenia każdego pacjenta".
Dzięki systemowi eWUŚ pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL.
W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku potwierdzenia uprawnień, pacjent będzie mógł przedstawić dokument ubezpieczenia (np. druk RMUA). Jednak także bez dokumentów będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia mówiącego o tym, że posiadamy uprawnienie. Oświadczenie podpisane przez pacjenta będzie przesłanką do udzielenia świadczenia oraz do zapłaty świadczeniodawcy przez NFZ.
NFZ będzie sprawdzał wiarygodność złożonych oświadczeń, jeżeli okaże się, że pacjent ma uprawnienie do świadczeń, a nie został zgłoszony do ubezpieczenia przez pracodawcę, nie poniesie żadnych kosztów.