5 grudnia 2012 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz podpisała zarządzenie nr 86/2012/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna (POZ). W związku z faktem, że 1 stycznia 2013 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczące elektronicznej weryfikacji uprawnień pacjentów, kwestia ta wymaga dodatkowej informacji.
Podpisanie zarządzenia nastąpiło po spotkaniach z przedstawicielami organizacji zrzeszających lekarzy rodzinnych – Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. W trakcie tych spotkań omówiono w szczególności kwestie związane z wprowadzeniem systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Treść zarządzenia uwzględnia szczególną sytuację świadczeniodawców POZ, których wynagrodzenie wynika z liczby deklaracji złożonych przez pacjentów. W celu stworzenia lekarzom rodzinnym warunków pełnej realizacji przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, planu finansowego NFZ w odniesieniu do podstawowej opieki zdrowotnej oraz dostosowania mechanizmów finansowania świadczeń do nowych regulacji Fundusz przyjął następujące rozwiązania:
- w odniesieniu do świadczeń wykonywanych w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2013 r., dla których jednostką rozliczeniową jest roczna stawka kapitacyjna, wyniki dokonywanych sprawdzeń nie będą miały wpływu na rozliczenie świadczeń;
- od 1 stycznia 2013 r. świadczeniodawcy POZ będą dokonywali sprawdzenia uprawnień pacjentów na zasadach określonych w art. 50 ustawy, to jest poprzez sprawdzenie w systemie eWUŚ, a w określonych sytuacjach także poprzez potwierdzenie okazania dokumentu uprawniającego do korzystania ze świadczeń albo przyjęcie oświadczenia pacjenta, co wynika bezpośrednio z przepisów;
- po dokonaniu analizy realizacji umów w pierwszych miesiącach 2013 roku, Fundusz przedstawi propozycje zmian w finansowaniu świadczeń w POZ, wynikające ze skutków wprowadzenia nowych przepisów, w tym w szczególności rozwiązania zapewniające właściwą jakość opieki nad pacjentem.
Wprowadzone rozwiązania, będące przedmiotem konsultacji z organizacjami świadczeniodawców POZ, gwarantują respektowanie praw pacjentów wynikających z przepisów ustawy, zapewniając jednocześnie stabilność finansowania świadczeniodawców do czasu ustaleń docelowych rozwiązań obowiązujących od 1 czerwca 2013 r.
Źródło: www.nfz.gov.pl