W akcji Nefrotest zorganizowanej w Śremie wyniki 9,5 procenta przebadanych odbiegały od normy. To nieco poniżej statystycznych wyliczeń. W grupie z nieprawidłowymi wynikami była też jedna osoba z podejrzeniem IV stadium przewlekłej choroby nerek (PChN), czyli stadium, w którym niezbędne jest leczenie farmakologicznego. Najwyższe, V stadium PChN oznacza, że nerki przestały pracować i niezbędny jest przeszczep lub dializa. Nikogo w tym stadium podczas badań w Śremie nie stwierdzono.
- Największą korzyść z badania odniosą pacjenci w III stadium przewlekłej choroby nerek. W Śremie udało się wykryć 27 takich osób. Pacjenci ci mają duże szanse na zahamowanie postępu choroby dzięki zmianie stylu życia i odpowiedniej terapii farmakologicznej –tłumaczy dr Jarosław Waszczuk, kierownik stacji dializ w Śremie.
Dzięki takim kampaniom jak Nefrotest, organizowanym przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, którym w Śremie jest Stacja Dializ B. Braun Avitum, możliwe jest ratowanie nie tylko zdrowia, ale i życia mieszkańców.
Kampania uświadamia jak ważnym organem dla zdrowia są nerki.
- Na co dzień nie myślimy o narządach, które nawet pracując nieprawidłowo, nie bolą, a to nasz duży błąd. Choroba nerek rozwija się przez wiele lat bezobjawowo, nerki zatracają swoje funkcje, a my o tym po prostu nie wiemy. Dlatego przypominam i proszę - można tego uniknąć, badając co roku krew i mocz - tłumaczy dr Jarosław Waszczuk.
Osoby, które nie mogły wziąć udziału w akcji, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie powiatu śremskiego oraz Mosiny i Środy Wielkopolskiej lekarze rodzinni i specjaliści otrzymali, w ramach akcji Nefrotest, komplety skierowań na badania krwi i moczu. Wystarczy udać się do swojego lekarza.
Źródło: Nefrotest
[-DOKUMENT_HTML-]