„Stanowisko samorządu lekarskiego w sprawie dostępu do kształcenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów jest od wielu lat niezmienne. Opowiadamy się za jak najszerszym dostępem lekarzy i lekarzy dentystów do kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w ramach rezydentury” – czytamy w piśmie prezesa NRL.

Zmniejszenie kwoty przeznaczonej na finansowanie rezydentur w roku 2017 budzi niepokój środowiska lekarskiego. Rada przyznaje wprawdzie, że część miejsc rezydenckich nie została wykorzystana, jednak uważa, że należy to traktować „jako impuls do zmiany i uelastycznienia zasad naboru na specjalizacje w trybie rezydenckim, a nie jako uzasadnienie dla zmniejszania finansowania rezydentur”.

Naczelna Rada Lekarska przypomina, że zgłaszała już postulaty wprowadzenia ogólnopolskiego systemu przyznawania miejsc specjalizacyjnych. System taki dawałby szanse na lepszy, oparty o bardziej sprawiedliwe kryteria, nabór na specjalizację. 

Za nadmiernie rygorystyczne samorząd lekarski uznaje także ograniczenia w dostępie do rezydentury przewidziane w art. 16 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Naczelna Rada Lekarska proponowała także dokonanie przeglądu przepisów określających warunki, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia specjalizacji, pod kątem eliminacji z tych przepisów wymogów, które nie są konieczne do realizacji programu specjalizacji, a utrudniają ubieganie się o status jednostki akredytowanej do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. Rada uważa, że wprowadzenie zbyt surowych wymogów dla jednostek uprawnionych sprawia, że ograniczona jest dostępność miejsc szkoleniowych.

Prezes NRL podkreśla także, że obecna struktura demograficzna specjalistów powoduje, że konieczna jest dbałość o zapewnienie jak najlepszych warunków szkolenia specjalizacyjnego, i zwraca się z prośbą o wyjaśnienie przyczyn zmniejszenia finansowania rezydentur w roku 2017 oraz o rozważenie zmiany tej decyzji przez ministra zdrowia.


Źródło: www.nil.org.pl