Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman poinformowała po posiedzeniu Komisji, że minister przedstawił "szereg ustaw, które muszą być znowelizowane bądź powstać na nowo, a które mają doprowadzić do tego, by system był bardziej otwarty dla pacjentów i bardziej wydajny".
Jak dodała, według zapowiedzi Arłukowicza maksymalnie w ciągu czterech miesięcy powstanie harmonogram prac nad tymi ustawami, w tym m.in. nad ustawą o konsultantach w ochronie zdrowia, o działalności leczniczej, o szpitalach klinicznych i o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych.
"Oczekujemy, że te projekty będą miały sens i będą również wychodziły naprzeciw oczekiwaniom partnerów społecznych, nie tylko pracodawców i pracobiorców, ale też nas wszystkich jako pacjentów" - powiedziała.
Zaznaczyła, że część projektów może liczyć na poparcie Solidarności, "jeśli diabeł nie utkwi w szczegółach".
Arłukowicz w październiku 2012 r. przedstawił plany reorganizacji systemu ochrony zdrowia. Zapowiedział decentralizację NFZ polegającą na zlikwidowaniu centrali Funduszu oraz wzmocnieniu i uniezależnieniu regionów. Resort planuje też wyprowadzenie poza NFZ wyceny i oceny procedur medycznych. "Fundusz ma pozostać tylko płatnikiem, zbudowana będzie agencja pilnująca jakości, wyceniająca i nadzorująca prowadzenie procedur" - zapowiadał wówczas minister zdrowia.
Resort planuje w 2013 r. przygotować ponadto projekty ustaw m.in. o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, o zdrowiu publicznym, o badaniach klinicznych. Minister zapowiadał też zmiany zasad kontraktowania z NFZ tak, aby premiować świadczeniodawców zapewniających kompleksową opiekę. "Wprowadzamy weryfikację jakości i skuteczności udzielanych świadczeń" - mówił Arłukowicz pod koniec ubiegłego roku.