Podsekretarz stanu wyraził opinię, że duże znaczenie ma „brak wiedzy lekarzy i pacjentów na temat leków opioidowych, co jest związane ze sposobem myślenia o nich i własnymi przekonaniami”. Podkreślił, że badania naukowe dowodzą, że możliwość uzależnienia się od opioidów stosowanych według zaleceń lekarza jest naprawdę nieznaczna.

- Mimo to indywidualny proces decyzyjny podejmowany przez lekarza często ogranicza pacjentom dostęp do tych leków – powiedział podsekretarz stanu.

Podczas spotkania omówiono problem dostępu pacjentów do leków uśmierzających ból. Skupiono się na identyfikacji barier, które utrudniają stosowanie nowoczesnych metod leczenia bólu.

Zaznaczono także, że problemy  zgłaszane przez pacjentów nie są związane z sytuacją ekonomiczną płatnika. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Artur Fałek wyjaśnił, że chociaż „rocznie wydajemy na leki przeciwbólowe około 100 mln zł rocznie, co stanowi około 1 procent budżetu refundacyjnego, to nawet gdyby wydatki na te leki zwiększyły się dwukrotnie, ich sfinansowanie nie stanowi problemu”.

Z informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że 80 procent populacji świata otrzymuje niedostateczne leczenie bólu i nie ma dostępu do potrzebnej medycyny paliatywnej, a co roku 5,5 miliona nieuleczalnie chorych wciąż cierpi z powodu bólu o nasileniu od średniego do silnego, z którym nie mogą sobie poradzić. Wśród osób narażonych na nieuzasadnione cierpienia z powodu bólu są pacjenci w ostatnim stadium HIV/AIDS, pacjenci w terminalnej fazie choroby nowotworowej, pacjenci cierpiący z powodu urazów, cierpiący na choroby przewlekłe, powracający do zdrowia po operacji, kobiety rodzące oraz kobiety umierające w trakcie porodu a także dzieci.

Racjonalne stosowanie leków kontrolowanych w celach medycznych według EBM jest bezpieczne. Analgetyki opioidowe są uznane za bezpieczne.

Debata ekspercka na temat stosowania opioidowych terapii przeciwbólowych w Polsce odbyła się w Ministerstwie Zdrowia w czwartek 27 marca 2014 roku. Wzięli w niej udział podsekretarz stanu Igor Radziewicz-Winnicki, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, a także przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Koalicji na Rzecz Walki z Bólem, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu,  Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przedstawiciel organizacji pacjentów.
 
Informacje na temat refundacji leków zawrate są w pubilkacji "Refundacja leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych". W książce, wydanej przez wydawnictwo Wolters Kluwer, omówiono między innymi najważniejsze instytucje systemu refundacyjnego, kategorie dostępności refundacyjnych, wskazania refundacyjne, substytucję apteczną, preskrypcję leków off-label.

Książka jest dostępna w księgarni Profinfo.