Przypadki martwych dzików zostały wykryte w dniach 17 i 19 lutego 2014 na terenie województwa podlaskiego w ramach funkcjonującego od 2013 roku programu monitorowania afrykańskiego pomoru świń.
Przepisy stosowane przez Inspekcję Weterynaryjną zapobiegają możliwości wprowadzenia do obrotu produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z gospodarstwa, w którym podejrzewa się lub stwierdzono afrykański pomór świń.
Ministerstwo oświadcza też, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie stwierdza żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa zdrowotnego żywności w związku z tą chorobą. Dostępne w handlu mięso jest bezpieczne i nadaje się więc do spożycia. Ministerstwo zapewnia też, że służby podległe ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi podjęły stosowne działania mające na celu ograniczenie potencjalnego ryzyka przeniesienia tej choroby na trzodę chlewną.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
http://www.minrol.gov.pl
http://www.wetgiw.gov.pl
thttp://gis.gov.pl
Oprac. Magdalena Okoniewska
Ministerstwo Zdrowia uspokaja w sprawie ASF
Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swojej stronie komunikat, w którym uspokaja, że wirus afrykańskiego pomoru świń, którego wykryto u dwóch martwych dzików na terenie Polski, nie jest groźny dla człowieka w kontakcie bezpośrednim i nie posiada zdolności przenoszenia się na ludzi. Nie zanotowano również żadnych przypadków wystąpienia tej choroby u świń hodowlanych w Polsce.