Do ustalenia czy dana osoba zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie stosowana dyspozycja zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawie o PIT).
Zgodnie z wyjaśnieniami resortu oznacza to, że co do zasady prawo to będzie przysługiwało każdej osobie posiadającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku – o ile nie będzie ono przysługiwało takiej osobie na podstawie ustawodawstwa innego państwa członkowskiego UE/EFTA zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
W takiej sytuacji koszt świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w Polsce będzie pokrywany przez inne niż RP państwo członkowskie UE/EFTA (na przykład w przypadku polskiego obywatela pobierającego emeryturę wyłącznie z niemieckiego systemu emerytalno-rentowego).
Według Ministerstwa celem projektowanej regulacji jest objęcie jak najszerszej grupy osób prawem do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Obecnie projektowana definicja miejsca zamieszkania prowadzi bowiem do objęcia prawem do świadczeń większej ilości osób niż przy regulacji definiującej miejsce zamieszkania na podstawie art. 25 Kodeksu cywilnego.
Czytaj także: Dostęp do POZ dla wszystkich pacjentów - poznaj szczegóły ostatniej nowelizacji przepisów>>>
Zgodnie z projektem w przypadku niepotwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej za pomocą dokumentu potwierdzającego tożsamość osoba uprawniona (lub jej opiekun prawny) będzie zobowiązana okazać inny dokument potwierdzający to prawo. Jeżeli dana osoba nie będzie posiadała takiego dokumentu, będzie musiała złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym jej prawie do świadczeń opieki zdrowotnej i miejscu zamieszkania .
Ministerstwo przypomina też, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w stanie nagłym przez jednostki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w warunkach pozaszpitalnych oraz prawo do świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie przysługiwało każdej osobie przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt ustawy o Narodowej Służbie Zdrowia nie zmienia także innych, obowiązujących dotychczas zasad dotyczących leczenia ratującego życie.
Źródło: www.mz.gov.pl