Na mocy porozumienia wzrosło średnie miesięczne wynagrodzenie ratowników medycznych, którzy są członkami zespołów ratownictwa medycznego u wykonawców głównych i podwykonawców systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, dyspozytorów medycznych oraz pielęgniarek systemu, które są członkami zespołów ratownictwa medycznego, zatrudnionymi u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego (podwykonawców w pozaszpitalnym systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne).

Podwyżki dla tych grup zawodowych wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu (niezależnie od formy zatrudnienia) wyniosły  400 zł brutto od 1 lipca 2017 roku i wyniosą także 400 zł od 1 stycznia 2018 roku.

Porozumienie dotyczy także ratowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych – na takich samych warunkach (czyli ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu) i w takiej samej wysokości.

W tym celu NFZ aneksował umowy na leczenie szpitalne, które zwiększyły stawkę bazową dla szpitalnego oddziału ratunkowego i izby przyjęć o 2 procent – od 1 lipca 2017 roku oraz o 4 procent od 1 października 2017 r.

Podstawą do aneksowania umów ze szpitalami było Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umowy w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym i w izbie przyjęć.

Wprowadzenie tej zmiany jest związane między innymi z porozumieniem z 18 lipca 2017 roku oraz wejściem w życie przepisów ustawy sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ otrzymali zalecenie skierowania do podmiotów leczniczych, posiadających umowy w zakresie leczenia szpitalnego, prośby o realizację wzrostu wynagrodzeń, która powinna nastąpić z wykorzystaniem środków finansowych pochodzących ze wzrostu kwoty zobowiązania wynikającej z umowy zawartej z Funduszem  (od 1 lipca 2017 i 1 października 2017).

 [-DOKUMENT_HTML-]

W II połowie 2017 roku ogólny wzrost wartości umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w przypadku SOR wyniósł 7,23 procenta, a izb przyjęć – 3,03 procenta w stosunku do wartości świadczeń zakontraktowanych w I połowie 2017 roku.

W związku z tym środki finansowe wynikające ze wzrostu wartości umów na świadczenia szpitalne powinny zostać przeznaczone na podwyżki ujęte w Porozumieniu oraz w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Resort zdrowia nie przewiduje wydania rozporządzenia w celu realizacji Porozumienia.

 

Źródło; www.mz.gov.pl