We wtorek w trakcie II Kongresu „Wizja Zdrowia. Diagnoza i przyszłość” odbyła się trzecia debata z cyklu „Wspólnie dla zdrowia”.
- To jest fiskalizm, jeśli pacjenci mieliby dopłacać do świadczeń medycznych – podkreślał minister Szumowski i podał przykład Czech, gdzie kilka lat temu wprowadzono współpłacenie, ale się z niego wycofano. - Czechy, które są narodem bardzo racjonalnym, po wprowadzeniu dopłaty 1,40 euro, doszło do zmiany władzy i się z tego rozwiązania wycofali – podkreślał Szumowski.
Dlaczego w Czechach nie ma kolejek do lekarza czytaj tutaj>>
Minister zdrowia dodał, że to organizacje pacjentów powinny informować o tym, że Polacy wydają na suplementy diety miliardy złotych choć wiele z nich nie ma udowodnionych efektów zdrowotnych.
Jeszcze pięć debat
Prof. Tomasz Hryniewiecki, kierownik Prezydium Rady Społecznej „Wspólnie dla Zdrowia”, dyrektor Instytutu Kardiologii w Aninie przypomniał, że przed nami jeszcze pięć konferencji w ramach debaty dotyczącej kierunków rozwoju polskiej ochrony zdrowia.
- Kolejna debata obędzie się 29 listopada w Łodzi – mówi prof. Hryniewiecki. - Jej tematem będzie własność, zarządzanie i odpowiedzialność. Kolejne spotkanie odbędzie się w Lublinie i będzie poświęcone kadrom medycznym. 6 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja podsumowująca debatę.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.