Minister Łukasz Szumowski w środę na konferencji prasowej podał szczegóły dotyczące narodowej debaty o kierunkach zmian w ochronie zdrowia „Wspólnie dla zdrowia”. Rozpocznie się ona w czerwcu tego roku, a zakończy rok później.

- Zdrowie było i będzie priorytetem w Polsce i wielu krajach świata. W Polsce odbyło się wiele debat na temat zdrowia - powiedział Szumowski. - Ta debata jest wyjątkowa, bo mamy bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Ustawa która zakłada wzrost nakładów do 6 proc. PKB w 2025 albo 2024 roku po zmianie ustawy, jest czymś, czego nie było do tej pory w Polsce - podkreślił Szumowski.

Debata, by pieniądze nie wyciekły

Ustawa zakłada w latach 2018-2014 przeznaczanie na zdrowie 830 mld zł.

- Ten wzrost jest tak istotny, że mamy obowiązek, żeby rozmawiać ze wszystkim na temat wydatkowania tych pieniędzy. Bo jeżeli nie osiągniemy konsensusu, w jaki sposób najlepiej dla pacjenta, dla nas wszystkich spożytkować te pieniądze, to będzie jak z tym młodym winem w starych bukłakach - one wyciekną. I nie osiągniemy tyle, ile moglibyśmy – powiedział Szumowski.

W ramach ogólnonarodowej debaty zaplanowano w różnych miastach cykl konferencji. Pierwsze spotkanie ma być w Warszawie i nosić tytuł: "Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej", we wrześniu w Krynicy Zdrój prelegenci będą rozmawiać o "Medycynie, finansach, gospodarce", a o kadrach w ochronie zdrowia mają dyskutować w grudniu w Lublinie. W lutym w Gdańsku odbędzie się spotkanie dotyczące profilaktyki i zdrowia publicznego.

 

Strategia na koniec debaty

Na koniec debaty ma się ukazać dokument, strategia rozwoju ochrony zdrowia na 10 lat.

- Dostajemy znacznie większe pieniądze, a to ważne narzędzie do planowania strategii. Jednak zmienia się rzeczywistość i mamy nowe narzędzia wpływające na zdrowie publiczne takie jak np.: internet – mówi prof. Paweł Górski, przewodniczący społecznej Rady Programowej debaty. – Niewątpliwie podnosi się świadomość pacjentów, dlatego mówimy nie tylko o chorobie, ale także o zdrowiu. Tematy, o których będziemy rozmawiali będą dotyczyły przekształceń strukturalnych, które są konieczne, by ochronę zdrowia dostosować do nowej rzeczywistości. Będziemy rozmawiać także o nowych technologiach, które zmuszają do budowania nowej strategii.   

Prace ekspertów w podstolikach

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, członek Rady Społecznej debaty podkreślała, że to ważne, że rząd podjął decyzję o wzroście nakładów na ochronę zdrowia. – Pieniądze to tylko narzędzie. Jeśli mają być dobrze wykorzystane przez ministra zdrowia i NFZ, konieczne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jakie cele będą nam przyświecały. Walczymy o to, by podnieść wskaźniki zdrowotne, by wydłużyć życie Polaków, aby zwiększyć skuteczność w wykrywaniu nowotworów nie w zaawanasowanej postaci, ale tej początkowej. Musimy się zastanowić, co zrobić, by Polacy stali się menedżerami swojego zdrowia.    

Małgorzata Gałązka-Sobotka podkreślała, że dobrze, że wielu ekspertów wyłączy się w dyskusję nad kierunkami zmian w ochronie zmian. – Rada Programowa zorganizuje swoją pracę w podstolikach – podkreśla ekonomistka. – Każdy z tych tematów będzie miał swoje grono ekspertów, którzy wskażą priorytetowe tematy i zagadnienia, a nasze prace powinny zakończyć się utworzeniem rekomendacji i założeń zmian w aktach prawnych. Być może  zmian w rozporządzeniach regulujących pracę podmiotów tego rynku. Na końcu tej drogi ma powstać dokument, który będzie łączył pacjentów, pracowników i organizatorów ochrony zdrowia, by wiedzieli w jakim kierunku zmierza ten sektor.

Prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie, należący do rady programowej debaty podkreślał, choroby nowotworowe i układu krążenia to dwie najczęstsze przyczyny śmierci Polaków. Odpowiadają za 70 proc. wszystkich zgonów. – Teraz możemy zaproponować wiele korzystnych dla pacjentów zmian w systemie opieki onkologicznej i kardiologicznej – mówi prof. Hryniewiecki. - One również powinny być przedyskutowane w czasie ogólnonarodowej debaty o kierunkach zmian w ochronie zdrowia.   

W środę została powołana Rada Społeczna debaty, w skład której weszli lekarze specjaliści z wielu dziedzin medycyny, reprezentanci samorządu pielęgniarek i położnych, lekarzy, ratowników medycznych, osoby zarządzające publicznymi i niepublicznymi placówkami ochrony zdrowia, prezes NFZ oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich.