- Proszę zwrócić uwagę jak takie osoby są pokazywane w telewizji. Najczęściej są to osoby biedne, pozbawione własnej aktywności i wymagające opieki – powiedziała Podsekretarz Stanu w KPRP. Jak dodała, osoby starsze wymagają opieki, ale to jest też ogromny potencjał wiedzy i umiejętności. - Te stereotypy, które są niestety powszechne, trzeba zmieniać, żeby osobom starszym było lepiej – zaznaczyła.
Minister Wóycicka zwróciła uwagę na to, że trzeba pamiętać o tym, że populacja osób starszych w ciągu 10 lat zwiększy się o 2 miliony. Zaznaczyła, że w ciągu tych 10 lat musimy dostosować m.in. infrastrukturę szpitali czy opieki zdrowotnej, żeby być gotowym do pomocy osobom w zaawansowanym wieku. – Pan prezydent, kiedy podpisywał ustawę emerytalną mówił wyraźnie, że to jest pierwszy krok w dostosowywaniu do zmian demograficznych, pierwszy, ale nie ostatni – przypomniała Irena Wóycicka.
- Prezydent oczekuje, że będzie podpisana ustawa o zdrowiu publicznym, która wzmocni edukację, badania prozdrowotne ludzi, badania przesiewowe, wczesne wykrywanie chorób również w wieku starczym – podkreśliła.
Jej zdaniem, bez solidarności międzypokoleniowej nie uda się stworzyć podstawy godnego starzenia się, dlatego włączenie osób w wieku produkcyjnym czy osób młodych wydaje się niezbędne.
Irena Wóycicka powiedziała także, że ze smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci prezydenckiego doradcy, prof. Michała Kuleszy, którego znała od lat: - Był to człowiek o ogromnej szlachetności, wielkości serca, dobroci, a jednocześnie miał niepolityczną wizję Polski. To nie był polityk, ale miał wizję Polski, w której władza jest blisko ludzi. To był człowiek głęboko zaangażowany w reformy samorządowe i człowiek niezwykle skromny, także naprawdę szkoda, że tacy ludzie odchodzą – powiedziała minister.
Źródło: www.prezydent.pl