Czy można zatrudnić magistra fizjoterapii na stanowisku fizykoterapeuty i czy niesie to negatywne skutki dla zatrudnianego?

Można zatrudnić magistra fizjoterapii na stanowisku fizjoterapeuty (fizykoterapeuty). Zasady wykonywania zawodu fizykoterapeuty obecnie nie są prawnie uregulowane. Powszechnie obowiązujące dziś przepisy prawne nie zawierają katalogu kompetencji/uprawnień zawodowych magistrów fizjoterapii.


Kwalifikacje wymagane od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej określa taryfikator kwalifikacyjny, stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 30, poz. 300 z późn. zm.). W katalogu tym nie ujęto jednak stanowiska fizjoterapeuty (fizykoterapeuty) i nie określono wymogów dla jego objęcia. Wymagania obowiązują tylko w zakresie świadczeń fizjoterapeutycznych kontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i zostały określone w formie zarządzenia Nr 60/2007/DSOZ z dnia 19 września 2007 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza (dostępne na stronie internetowej pod adresem: www.nfz.gov.pl). Zgodnie z określonymi tam wymogami fizjoterapeuta to:
a) magister fizjoterapii;
b) osoba, która rozpoczęła po dniu 31 grudnia 1997 r. studia wyższe na kierunku fizjoterapia, zgodnie ze standardami kształcenia określonymi w odrębnych przepisach i uzyskała tytuł licencjata na tym kierunku;
c) osoba, która do dnia 31 grudnia 2007 r. ukończyła szkołę policealną publiczną lub niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej i uzyskała dyplom technika fizjoterapii.

Pod pojęciem magistra fizjoterapii w rozumie się osobę, która:
a) rozpoczęła po dniu 31 grudnia 1997 r. studia wyższe na kierunku fizjoterapia, zgodnie ze standardami kształcenia określonymi w odrębnych przepisach i uzyskała na tym kierunku tytuł magistra;
b) rozpoczęła przed dniem 31 grudnia 1997 r. studia wyższe na kierunku rehabilitacja ruchowa i uzyskała na tym kierunku tytuł magistra;
c) rozpoczęła przed dniem 31 grudnia 1979 r. studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne i uzyskała na tym kierunku tytuł magistra oraz ukończyła w ramach studiów dwuletnią specjalizację z zakresu gimnastyki leczniczej lub rehabilitacji ruchowej potwierdzonej legitymacją instruktora rehabilitacji ruchowej/gimnastyki leczniczej;
d) rozpoczęła przed dniem 31 grudnia 1979 r. studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne i uzyskała tytuł magistra na tym kierunku oraz ukończyła 3-miesięczny kurs specjalizacyjny z rehabilitacji zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

Wobec braku powszechnie obowiązujących przepisów w tym zakresie oraz wobec wymienionych wyżej wymogów Funduszu Zdrowia dotyczących świadczeniodawców, z którymi zawierane są kontrakty są świadczenia fizjoterapeutyczne, finansowane ze środków publicznych - nie ma przeszkód prawnych w zatrudnieniu magistra fizjoterapii na stanowisku fizjoterapeuty (fizykoterapeuty).