Umieszczenie w wykazie farmaceutyków stosowanych w przypadku najczęściej dotykających seniorów schorzeń umożliwi kontynuację dotychczasowej terapii lekami, które pacjenci znają i którym ufają. Zmiany leków mogą bowiem źle wpłynąć na przestrzeganie zaleceń lekarskich. Poza tym pacjenci będą mogli czuć się bezpiecznie i nie obawiać się braków leków w aptekach, bo umieszczenie na liście 75+ wszystkich dotychczas najczęściej stosowanych leków gwarantuje ciągłość dostaw – podkreśla Lewiatan.
Według Konfederacji korzystnym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki jest umieszczenie na tej liście również produktów wytwarzanych przez krajowych producentów. Krajowy przemysł farmaceutyczny zapewnia bezpieczeństwo farmaceutyczne, przyczynia się do wytworzenia 1 procenta PKB, natomiast w postaci podatków i innych danin odprowadza do budżetu 2,5 mld zł, czyli tyle samo, ile NFZ wydaje na refundację wytworzonych przez rodzime firmy leków, generuje też około 100 tysięcy miejsc pracy i przyczynia się do podnoszenia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki – przypomina Lewiatan.
Ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie, co jest wynikiem obecności na rynku wielu krajowych firm generycznych zapewniających leki produkowane w najwyższych światowych standardach.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy darmowych leków dla seniorów 1 sierpnia 2016. Ostateczna lista leków dla osób w wieku 75 plus ostanie opublikowana wraz z projektem obwieszczenia refundacyjnego na 1 września 2016 roku. Przewidywany termin publikacji to 15 sierpnia 2016.
Czytaj: Bezpłatne leki dla seniorów – projekt wykazu>>>
Źródło: www.konfederacjalewiatan.pl
[-OFERTA_HTML-]