Projekt założeń ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) jest bardzo ogólny i w tym kształcie bardzo ciężko jest się odnieść do zasadności określonych w nim zmian - napisała Konfederacja Lewiatan.

- Zmiana sposobu finansowania POZ wychodzi naprzeciw postulatom środowiska, jednakże na tym etapie prac legislacyjnych trudno ją ocenić. Nowe rozwiązania w opiece zdrowotnej powinny następować w drodze ewolucji i ciągłego dostosowywania przepisów prawa, w tym również zarządzeń prezesa NFZ - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Szczegółowe uwagi do projektu założeń ustawy dotyczą między innymi definicji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, która  zakłada możliwość prowadzenia działalności wyłącznie przez lekarzy medycyny rodzinnej. W obecnej sytuacji demograficznej niemożność pracy w POZ lekarzy innych specjalności spowoduje deficyt kadr lekarskich.

Według Konfederacji podobne zastrzeżenia budzi pojęcie „pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej". Pielęgniarki POZ pracujące obecnie w systemie z kursem kwalifikacyjnym lub specjalizacją i doświadczeniem zawodowym posiadają odpowiednie kwalifikacje i nie powinny utracić uprawnień do pracy w POZ po 1 stycznia 2023 roku. Według Lewiatana najlepsze byłoby utrzymanie dotychczas obowiązujących kwalifikacji bez wprowadzenia obowiązku specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.

 



Komentujący postulują także uzupełnienie przepisów dotyczących pracowników z kwalifikacjami higienistki szkolnej. Obecnie higienistki szkolne posiadają dyplom medycznego studium zawodowego na wydziale higienistek szkolnych i tym samym mają prawo wykonywania zawodu w gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.

Lewiatan proponuje zwiększenie możliwości pracy w środowisku nauczania i wychowania pielęgniarek z innymi kwalifikacjami, takimi jak na przykład pielęgniarstwo rodzinne, pielęgniarka środowiskowo-rodzinna, pielęgniarstwo zachowawcze, pielęgniarstwo pediatryczne. Zaproponowane ograniczenie możliwości pracy dla pielęgniarek z innymi kwalifikacjami już aktualnie jest ogromnym problemem, gdyż istnieje niewielka grupa pielęgniarek posiadających wymagane kwalifikacje.

W kwestii finansowania Lewiatan proponuje, aby dodatek za opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi w postaci zwiększenia współczynnika korygującego do stawki kapitacyjnej wzrósł do wysokości 2,5. Doprecyzowania także wymaga, co ustawodawca rozumie przez pojęcie „choroby przewlekłe", które będą kwalifikować pacjentów do tego zwiększonego współczynnika.

Źródło: www.konfederacjalewiatan.pl