Jedną ze zmian jest wprowadzenie możliwości zapewnienia przez świadczeniodawcę udzielającego świadczeń gwarantowanych w chemioterapii i radioterapii onkologicznej zakwaterowania dla świadczeniobiorcy.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 20 października 2014 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1441) wprowadza warunki dla świadczeniodawcy udzielającego świadczeń gwarantowanych w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej w ramach leczenia onkologicznego.
Do warunków tych należy między innymi konieczność posiadania procedury postępowania i organizacji udzielania świadczeń zapewniającej wyodrębnienie planującego i koordynującego proces leczenia wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego składającego się co najmniej z lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej , radioterapii lub radioterapii onkologicznej albo medycyny nuklearnej, chirurgii onkologicznej albo ogólnej, rentgenodiagnostyki lub radiologii lub radiodiagnostyki lub radiologii i diagnostyki obrazowej.
Ponadto świadczeniodawca powinien zapewnić udokumentowany udział w zespole prowadzącym leczenie osoby prowadzącej fizjoterapię i psychologa lub psychoonkologa, a także stosować się do standardów, wytycznych, lub zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych rekomendowanych przez polskie towarzystwa naukowe w odpowiednich dziedzinach medycyny.
Rozporządzenie zmienia również definicję lekarza w trakcie specjalizacji. Według nowego jej brzmienia lekarzem jest ten, kto:
a) rozpoczął specjalizację w szczegółowej dziedzinie medycyny przed dniem 30 września 2014 r. w przypadku posiadania specjalizacji II stopnia lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy umiejętności umożliwiający samodzielną pracę;
b) ukończył pierwszy rok specjalizacji - w przypadku specjalizacji w innych niż wymienione w lit. a i c dziedzinach medycyny oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę;
c) ukończył drugi rok specjalizacji - w przypadku specjalizacji w dziedzinie okulistyki lub dermatologii i wenerologii oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę.
Wskazana zmiana ma zapewnić lepszy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, przy jednoczesnym zachowaniu ich jakości i bezpieczeństwa udzielania.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku.
Opracowanie: Jacek Tkacz
Lepszy dostęp pacjentów onkologicznych do świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego
Ministerstwo Zdrowia wydało 20 października 2014 roku rozporządzenie wprowadzające zmiany do świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. To kolejny przepis mający za zadanie poprawić dostęp pacjentów onkologicznych do świadczeń opieki zdrowotnej.