O etyce w zawodzie lekarza rozmawiali będą uczestnicy otwartej konferencji "Etyczne aspekty decyzji medycznych. Pacjent - zespół terapeutyczny - rodzina", która odbędzie się w dniach 8-9 października w Krakowie.
"Od kilku lat w polskim środowisku medycznym narasta autentyczne zainteresowanie etycznymi zagadnieniami praktyki medycznej, a więc bioetyką. Wrażliwość na takie kwestie jak autonomia i świadoma zgoda pacjenta na leczenie, prywatność, postępowanie z pacjentami w stanach terminalnych i leczenie bólu, sprawiedliwość w racjonowaniu deficytowych usług medycznych, leków i sprzętu - słowem wrażliwość bioetyczna staje się w naszym kraju coraz większa, w czym upodabniamy się do krajów Zachodu" - mówi prof. Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego, główny organizator konferencji.Jego zdaniem, rozwój wiedzy i technik medycznych, przyrost liczby chorych znajdujących się przez długi czas w stanach komatycznych, pojawienie się technik wspomaganej rozrodczości oraz technik medycyny genetycznej - wszystko to sprawia, że dotychczasowa etyka medyczna wymaga uzupełnień.
"Wymaga nawet przeformułowania, zwłaszcza że stajemy się w coraz większym stopniu społeczeństwem pluralistycznym, nie akceptującym paternalistycznych stosunków w dziedzinie ochrony zdrowia" - dodaje profesor.Organizowane już po raz drugi spotkanie zgromadzi czołowych przedstawicieli nauk medycznych, etyków oraz humanistów.
W pierwszym dniu konferencji z odczytami wystąpią profesorowie: Aleksander Skotnicki, Piotr Zaborowski i Tadeusz Tołłoczko. Mowa będzie o prawdzie i uczciwości w medycynie, o paternalizmie, partnerstwie, formalizmie, klientelizmie. W tym dniu spotkanie dotyczące komunikacji między paternalizmem a partnerstwem poprowadzi dr Piotr Laskowski, a sesję pt. "Kres życia" - dr Marcin Waligóra. Eksperci zastanowią się m.in. nad świadomą zgodą na interwencję medyczną i poszanowaniem autonomii pacjenta, zjawiskiem "wojny lekarzy z pacjentami", problemami komunikacji między lekarzem i pacjentem. Będą rozmawiać o medycynie paliatywnej, towarzyszeniu umierającemu i komunikacji w obliczu śmierci
W drugim dniu konferencji zaplanowano sesje poświęcone etyce medycznej (prowadzenie: dr Barbara Maroszyńska-Jeżowska, dr Krystyna Ściślicka), trudnym decyzjom w pediatrii (dr Zbigniew Zalewski) oraz kwestiom prawnym i organizacyjnym (dr Małgorzata Jantos, prof. Jan Hartman).
Uczeni omówią m.in. terapie komórkowe, wybrane zagadnienia transplantologii, biotechnologii, opieki nad osobami zaburzonymi psychicznie, filozofii i teologii. Zajmą się prawami dzieci, problemem przerywania ciąży ze względu na wady rozwojowe płodu. Będzie również mowa o prawach pacjenta i lekarza oraz związanych z nimi dylematach.
Zjazd organizuje Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wolters Kluwer Polska.
Zgłoszenia można wysyłać na adres: jfutrzyk@cm-uj.krakow.pl lub zarejestrować się na stronie www.abc.com.pl/bioetyka .
Udział w konferencji jest bezpłatny.