Aby wziąć udział w badaniu wystarczy wejść na stronę lekarzprzyszlosci.lazarski.pl i wypełnić dostępną tam anonimową ankietę online. Jej twórcy zapewniają, że zajmie to nie więcej niż 10 minut. Jej wyniki zostaną zaś opublikowane na przełomie stycznia i lutego w raporcie: Lekarz przyszłości” oraz zaprezentowane na webinarze i konferencji „Priorytety w ochronie zdrowia”. Partnerem badania jest Wolters Kluwer, globalny lider w profesjonalnej informacji, oprogramowaniu i usługach dla sektora opieki zdrowotnej. Skąd pomysł na taki projekt badawczy?

​-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy lekarzy i lekarki do wypełnienia ankiety i podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami zawodowymi.
Projekt prowadzi Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Link do ankiety.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak lekarze pracują i jak chcieliby pracować

- Aby jeszcze lepiej, sprawniej i pewniej dostosować się do stale zmieniającej się rzeczywistości, analiza trendów, wpływających na ewolucję modelu pracy polskiego lekarza i lekarski jest nam potrzebna jak nigdy dotąd - mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. - Za dziesięć lat, dzień z życia lekarza może wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj. Chcemy dowiedzieć się o tym już teraz - dodaje. Celem badania jest więc stworzenie obrazu modelu pracy polskiego lekarza i lekarki dzisiaj, jednocześnie prognozując jak będzie się on zmieniał w przyszłości. Autorzy badania chcą się również dowiedzieć, w jaki sposób doświadczenia lekarzy z ostatnich miesięcy oraz priorytety i plany na przyszłość wpłyną na relacje lekarzy z pacjentami, rozwój kompetencji umożliwiających pracę w nowych warunkach czy zidentyfikowanie źródeł satysfakcji i frustracji. 

Powszechnie wiadomo, że pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla i tak już przeciążonych i niedofinansowanych systemów opieki zdrowotnej. Stres, emocje, nadgodziny i towarzyszące temu chroniczne zmęczenie – to wszystko sprawia, że pracownicy służby zdrowia mierzą się z presją większą niż kiedykolwiek. Wyniki badań pozwolą jednak pokazać, jak realnie wygląda praca lekarza, zależnie od tego, gdzie ją wykonuje, jak wpłynęła na nią epidemia, ale także, czego oczekuje w przyszłości.

Ankieta długo, ale ciekawa

Ankieta do której wypełnienia zachęca dr Małgorzata Gałązka-Sobotka liczy 45 pytań. Część z nich dotyczy podstawowych informacji, autorzy pytają m.in: gdzie obecnie pracujesz, w szpitalu przychodni specjalistycznej czy może podstawowej opieki zdrowotnej, w przychodni finansowanej przez NFZ, prywatnej, czy może szpitalu, dla ilu pracodawców pracujesz, na jakim etapie zawodowym jesteś: na początku kariery, czy u jej schyłku, jaką specjalizację masz.

Wiele pytań dotyczy jednak jakości pracy i preferencji, np. jak często dojeżdżasz do pracy więcej niż 50 kilometrów, jaki system pracy preferujesz:  - stabilny z jednym pracodawcą, czy dający niezależność, a zatem dający przychód z kilku źródeł, ile godzin średnio pracujesz, ile poświęcasz na pracę naukową i rozwój, czy jesteś przepracowany, czy możesz przyjąć na siebie więcej obowiązków, czy jesteś zadowolony z tego, ile pracujesz, co decyduje o satysfakcji z pracy, a co wpływa na jej brak.

Pada też pytanie o zarobki. Wiele pytań poświęconych jest też leczeniu, np. ile czasu poświęcasz pacjentom, jak się z nimi kontaktujesz, jaki masz wpływ na sposób ich leczenia, jaki procent pacjentów stanowią stali. Z punktu widzenia tytułu badania najważniejsze jest jednak ostatnie pytanie. Należy bowiem samodzielnie napisać: jak wyobrażasz sobie lekarza przyszłości. Limitu znaków nie ma. Im więcej lekarzy i lekarek wypełni ankietę, tym wyniki badania będą pełniejsze.

- Zapraszamy zatem lekarzy i lekarki do wypełnienia ankiety i podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami zawodowymi - mówi Karolina Piotrowska, koordynator projektu z IZwOZ Uczelni Łazarskiego.