W związku z interpretacją NFZ dotyczącą zakazu dopłat do świadczeń podstawowych, gwarantowanych w ramach ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa, placówki medyczne wykonujące operacje usunięcia zaćmy, musiały wycofać się z usługi wszczepiania nowoczesnych, wielofunkcyjnych soczewek za dopłatą.
Czytaj: Prawie 500 tysięcy Polaków czeka w kolejce na operację zaćmy >>>
- W tej chwili pacjent, któremu ze względu na stan zdrowia zalecane byłyby nowoczesne soczewki leczące nie tylko zaćmę, ale również inne wady oczu, takie jak np. astygmatyzm, musi wykonać zabieg usunięcia zaćmy poza refundacją, płacąc z własnej kieszeni nie tylko za soczewkę, ale też za cały zabieg. Mimo, że jako osobie ubezpieczonej przysługuje mu prawo do refundowanej operacji – komentuje Małgorzata Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych.
Podczas wydarzenia edukacyjnego „Oko w oko z zaćmą”, które 14-15 listopada 2014 odbyło się w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych, przeprowadzono badanie ankietowe, z którego wynika, że 92 procent pacjentów nie zgadza się na to, by NFZ ograniczał ich wybór metod leczenia poprzez zakaz dopłat do lepszych materiałów. 97 procent ankietowanych chciałoby mieć możliwość wyboru sposobu leczenia zaćmy i wyboru rodzaju wszczepionej soczewki.
79 procent ankietowanych jest gotowych dopłacić do materiałów – soczewek, użytych w operacji zaćmy finansowanej przez NFZ, by w ten sposób mieć możliwość dostępu do najnowszych technologii leczenia, najbardziej odpowiadających ich potrzebom zdrowotnym.
Badanie oraz liczba uczestników, którzy wzięli udział w wydarzeniu edukacyjnym „Oko w oko z zaćmą” pokazały, jak niska jest świadomość wyboru metod leczenia zaćmy wśród pacjentów. Aż 68 procent ankietowanych przy wyborze placówki świadczącej zabieg usunięcia zaćmy nie została poinformowana o tym, jaka soczewka mieści się w podstawowej wycenie operacji zaćmy w ramach umowy z NFZ. Prawie wszyscy przepytani pacjenci chcieliby, żeby lekarz wytłumaczył im, na czym polegają różnice w aktualnie dostępnych sposobach leczenia zaćmy, w tym w rodzajach dostępnych soczewek.
Z myślą o potrzebach pacjentów chorych na zaćmę, którzy mają ograniczony dostęp do informacji i wiedzy na temat leczenia zaćmy, Polski Związek Niewidomych zorganizował wydarzenie edukacyjne „Oko w oko z zaćmą”. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z ekspertami oraz wysłuchania wykładów na temat zaćmy, jej objawów, diagnostyki i leczenia. W ciągu 2 dni trwania wydarzenia ponad 150 mieszkańców Warszawy przebadało swój wzrok w kierunku zaćmy.