Według autorów publikacji państwo powinno stworzyć warunki prawne do skuteczniejszego leczenia w ramach wydatków prywatnych, przede wszystkim regulując współpracę firm ubezpieczeniowych i  publicznych szpitali. 

„Na pewno poprawiłoby to zarówno skuteczność kliniczną, jak i efektywność ekonomiczną, między innymi dzięki właściwemu wykorzystaniu łóżek szpitalnych, przede wszystkim tych pustych” – czytamy we wstępie do opracowania.

Autorzy podkreślają, że właściwa regulacja prawna umożliwi  równoległe leczenie pacjentów finansowanych ze środków publicznych i prywatnych, a może nawet doprowadzi do zwiększenia liczby łóżek szpitalnych przy pełnym ich obłożeniu, co poprawi stan zdrowia Polaków.

„Konstruując regulację prawną dla finansowania ochrony zdrowia, w tym finansowania szpitali, pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju systemu zawsze do realizacji tego finansowania (i funkcjonowania) włączają się siły rynkowe, przez co ostateczny rezultat może być odmienny od zakładanego. Dlatego oddziaływanie mechanizmu rynkowego przy wprowadzaniu zmian w  systemie finansowania ochrony zdrowia nie może być ignorowane. Oddziaływanie rynkowe to decyzje podejmowane przez wszystkich uczestników systemu pod wpływem bodźców finansowych stworzonych przez regulację prawną” – czytamy we wstępie.

Autorzy przypominają także, że w większości krajów przyjęto, że ze względu na znaczenie zdrowia i życia ludzkiego finansowanie i dystrybucja świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim leczenia szpitalnego, nie może być realizowana wyłącznie za pomocą mechanizmu rynkowego, co wynika z roli i funkcji państwa odpowiedzialnego za zdrowie obywateli. Najważniejsze jednak jest to, w jaki sposób wywiązuje się ono z tych zadań, jakimi mechanizmami finansowania i funkcjonowania ochrony zdrowia osiąga skuteczność kliniczną i efektywność ekonomiczną.

 [-OFERTA_HTML-]



Według autorów ryzyko i niepewność chorowania, a także skuteczność leczenia są jednymi z najważniejszych charakterystyk ochrony zdrowia, dlatego finansowanie leczenia przy wykorzystaniu ubezpieczeń to korzystne rozwiązanie instytucjonalne, będące odpowiedzią na zagrożenie wysokimi kosztami leczenia.

Książka zawiera wnikliwą analizę kontrowersyjnego zagadnienia, jakim jest odpłatne leczenie przez szpitale publiczne, zaprezentowanego w ujęciu prawnym i ekonomicznym, a także ze szczególnym uwzględnieniem problemów pojawiających się w praktyce. W opracowaniu przedstawiono sposób organizacji pracy szpitali oraz koszty, jakie są ponoszone na skutek niewykorzystywania potencjału leczniczego, zwłaszcza w odniesieniu do kolejek oczekujących na usługi medyczne.

Autorzy skoncentrowali się na liczbie łóżek szpitalnych jako na czynniku wpływającym na koszty ponoszone przez szpital, a przez to na alokację zasobów zarówno rzeczowych, jak i ludzkich. Ustalenie liczby posiadanych łóżek nie leży wyłącznie w gestii szpitala, a dodatkowo przepisy prawa określają sposób, w jaki łóżko ma być „uzbrojone”. Jeśli więc średnio w Polsce łóżko szpitalne w 2014 roku wykorzystane było przez 245,7 dnia w roku, co daje 67,3 procenta wykorzystania, sygnalizuje to skalę marnotrawstwa wszystkich zasobów, czyli zarówno pracowników medycznych, jak i sprzętu – czytamy w publikacji.

Kwestia liczby łóżek znajdujących się w  szpitalach ogólnych i  możliwości ich  wykorzystania w  drodze komercyjnego  leczenia poddana jest analizie praktyka, a  także analizie ekonomicznej i prawnej. 

Na omawiane zagadnienie autorzy spojrzeli z dwóch perspektyw: - z perspektywy pacjenta, gdzie należy wskazać na dwa jego prawa, czyli prawo do ochrony zdrowia i prawo do nieodpłatnego leczenia ze środków publicznych, oraz z perspektywy szpitala, gdzie ważne jest to, aby wszyscy świadczeniodawcy mogli leczyć na jednakowych zasadach.
Publikacja przeznaczona jest dla wszystkich pracowników sektora ochrony zdrowia publicznego i prywatnego oraz dla administracji szczebla centralnego oraz samorządowego. Zainteresuje także prawników prowadzących działalność związaną z ochroną zdrowia.

Książka dostępna jest w ramach przedsprzedaży w księgarni Profinfo. Jej wydanie planowane jest na 4 kwietnia 2017 roku >>>

O autorach

Waldemar Malinowski
- praktyk zarządzający placówkami ochrony zdrowia od 1999 roku, wiceprezes zarządu Jaworskiego Centrum Medycznego, od 2013 roku przewodniczący Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych, od 2016 roku prezes nowo powstałego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Ewelina Nojszewska - profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych; pracownik Katedry Ekonomii Stosowanej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przez dwie kadencje członek Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, była przewodnicząca zespołu ds. reformy ochrony zdrowia Rzecznika Praw Obywatelskich, autorka wielu artykułów i książek poświęconych ekonomii zdrowia i badaniom funkcjonowania ochrony zdrowia.

Sebastian Sikorski - doktor nauk prawnych; adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych w Zakładzie Prawa i Administracji Politechniki Warszawskiej, adwokat specjalizujący się w prawie medycznym, cywilnym i gospodarczym, ekspert w Centrum Badań nad Funkcjonowaniem Systemu Ochrony Zdrowia zorganizowanym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, autor wielu publikacji.