Zarząd województwa ogłosił konkurs o dofinansowanie, który wyłoni wykonawców.
- To program, który uratuje życie wielu ludziom. Nowotwory tego rodzaju długo rozwijają się, nie dając żadnych dolegliwości. Trzeba mieć świadomość, że w pewnym wieku badania profilaktyczne w tym kierunku są koniecznością. Dodatkowym aspektem jest kwestia kosztów takich badań – co najmniej kilkaset złotych. Większości mieszkańców regionu po prostu nie stać na zrobienie ich sobie, a taka choroba to tykająca bomba w organizmie – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych będą mogły skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, czyli w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia.
O dotację w ramach konkursu mogą się ubiegać wyłącznie placówki medyczne posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na tego rodzaju działania. Nabór wniosków rozpocznie się 31 marca 2017 i zakończy 14 kwietnia 2017, rozstrzygnięcie nastąpi w sierpniu 2017.
Pula środków na ten cel przekracza 19 milionów złotych, dofinansowanie wyniesie 85 proent. wartości przedsięwzięcia.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w planie ma jeszcze kilkanaście podobnych konkursów, dotyczących innych segmentów profilaktyki zdrowotnej, w tym pediatrii i ostrych zespołów wieńcowych. Przeznaczone na nie zostanie łącznie prawie 130 milionów złotych.
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl