Komitet Ministrów to organ Rady Europy między innymi monitorujący wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez władze państw członkowskich. Podczas sesji trwającej od 19 do 21 września 2017 roku zajmował się jedną ze spraw przegranych przez Polskę dotyczącą braku dostępu do legalnej aborcji – P. i S. przeciwko Polsce.

Komitet Ministrów zwrócił się do władz polskich w sprawie dalszych prac nad zapewnieniem kobietom dostępu do rzetelnych i kompleksowych informacji o możliwości skorzystania z przysługującego prawa do legalnego zabiegu aborcji, co w szczególności ma dotyczyć sytuacji, w których ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

Komitet poprosił o wyjaśnienie, w jaki sposób władze polskie mają zapewnić kobietom dostęp do informacji o warunkach przerwania ciąży w sytuacji, gdy badający je lekarz powoła się na klauzulę sumienia.

Poza tym Komitet poprosił o informacje dotyczące ogólnej dostępności zabiegu przerywania ciąży w Polsce w sytuacjach przewidzianych przez prawo, a także o sprawach, w których podjęte zostały kroki prawne przeciwko lekarzom, którzy wbrew posiadanym kontraktom z NFZ nie realizują pełnego zakresu świadczeń wynikającego z tych umów.

Oznacza to, że Komitet Ministrów Rady Europy nadal będzie monitorował wykonanie wyroku w sprawie P. i S. przeciwko Polsce.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przed sesją Komitetu przesłała do niego wystąpienie, w którym podkreśliła, że w Polsce nadal brakuje mechanizmów gwarantujących kobietom realną możliwość dostępu do zgodnego z prawem zabiegu przerwania ciąży. HFPC zaznaczyła, że nie doszło do żadnych zmian prawnych w tym zakresie. Natomiast obecnie istniejąca procedura złożenia sprzeciwu wobec orzeczenia lub opinii lekarza, który odmawia wykonania aborcji, jest zbyt sformalizowana i nie zapewnia, że ostateczna decyzja zapadnie przed upływem terminu, w którym dopuszczalne jest przerwanie ciąży.

HFPC zaznaczyła, że nie odnosi się do obecnego kształtu przepisów, które wskazują, kiedy dopuszczalne jest przerwanie ciąży, ale jedynie do aspektów proceduralnych, które mają zagwarantować kobietom skorzystanie z aborcji, gdy są do tego uprawnione zgodnie z polskim prawem.

Źródło: www.hfhr.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]