Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz innych ustaw, przygotowany przez resort zdrowia, przewiduje wprowadzenie do ustawy pojęcia "ciągłości" i "kompleksowości" - jako kolejnych kryteriów oceny ofert złożonych w konkursie na zawarcie umowy z NFZ. Jak uzasadnia resort chodzi o premiowanie tych świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentowi możliwość realizacji procesu diagnostycznego lub terapeutycznego w ramach jednej placówki.
Ponadto projekt przewiduje wydzielenie z Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej poradni przyszpitalnych, tak by NFZ mógł oddzielnie kontraktować udzielanie tam świadczeń.
Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przekonywał posłów, że dzięki takim zapisom pacjenci będą mogli być leczeni kompleksowo. "Chcemy, by pacjenci otrzymywali kompleksową obsługę przy szpitalu" - mówił i dodał, że bardziej korzystne dla pacjenta jest, gdy po zabiegu jest pod kontrolą przychodni przyszpitalnej i tych samych lekarzy, którzy wykonali zabieg.
Jarosław Katulski (PO) złożył dwie poprawki rozszerzające zakres nowelizacji. Komisja przyjęła te propozycje. Pozytywną opinię wyraził także wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Pierwsza z poprawek przewiduje przesunięcie z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. terminu obowiązku zawarcia przez szpitale umowy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych; termin też był już raz wydłużony do końca tego roku. Jak mówił wiceminister zdrowia resort także jest w trakcie przygotowywania projektu przewidującego kolejne wydłużenie terminu, ponieważ nadal tylko jedna firma oferuje szpitalom takie ubezpieczenia, a ich koszt jest dość wysoki. Tymczasem szpitale pracują nad powołaniem Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych, co obniżyłoby koszty ubezpieczenia, jednak jest to długotrwała procedura - wyjaśnił Neumann.
Druga ze zgłoszonych przez Katulskiego poprawek przewiduje, że świadczenia z zakresu chemioterapii niestandardowej będą mogły być realizowane na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r. Zgodnie z obecnymi przepisami, taka możliwość wygasa z końcem tego roku.
Ponadto projekt przewiduje, że NFZ na stałe otrzyma możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami bez potrzeby przeprowadzania konkursów. Za zgodą prezesa NFZ umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować jedynie do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. byłyby przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.
Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz wyjaśniła w rozmowie z dziennikarzami, że z końcem tego roku kończy się znaczna część wieloletnich umów ze świadczeniodawcami. Jak mówiła, nie ma nadal nowych rozporządzeń ministra zdrowia określających koszyki świadczeń, więc NFZ nie może wydać zarządzeń stanowiących podstawę do ogłoszenia postępowań konkursowych, aby wyłonić szpitale i przychodnie, udzielające świadczenia w ramach kontraktów z NFZ w 2014 r. Dodała, że rozwiązaniem byłoby więc aneksowanie obecnie obowiązujących umów, co przewiduje projektowana ustawa.
Przewidywane zmiany dotyczą też skrócenia drogi odwoławczej dla szpitali i przychodni od rozstrzygnięć konkursów. Obecnie trzeba odwołać się do dyrektora oddziału NFZ, następnie do prezesa, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nowe przepisy zakładają, iż od decyzji dyrektora oddziału NFZ będzie przysługiwał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego (jednego z 16 wojewódzkich).
Zmiany dotyczą też zasad kontroli świadczeniodawców (szpitali, przychodni) przez NFZ. Fundusz nie będzie musiał określać czasu trwania kontroli i możliwości prowadzenia współkontroli.