Pytanie
Czy jeżeli lekarz przy przyspieszonym badaniu kwalifikacyjnym uzna, że nie ma podstaw do rehabilitacji szpitalnej pilnej w przypadku osoby z legitymacją kombatanta, to pacjent taki powinien zostać wpisany na listę osób oczekujących?
Czy pomimo braku wskazań na pilną rehabilitację pacjent powinien zostać przyjęty?
Odpowiedź
Jeżeli jest to osoba uprawniona do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych poza kolejnością na podstawie art. 47c ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - dalej u.ś.o.z., pomimo braku wskazań na pilną rehabilitację powinna zostać przyjęta. W przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, zgodnie z art. 47c ust. 4 u.ś.o.z. świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 47c u.ś.o.z. osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1 u.ś.o.z., (a więc osoby, które posiadają tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu"), inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Uregulowanie to zostało wprowadzone ustawą z 24 sierpnia 2007 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw od 29 września 2007 roku i zmierza do otoczenia szczególną opieką tej grupy osób.
Praktycznie oznacza to, że wyżej wymienione osoby mają prawo do korzystania ze świadczeń poza kolejnością w sytuacji kiedy znajdują się w miejscu, w którym jest kolejka (w aptece czy u lekarza w przypadku gdy nie ma zapisów "na termin"), jak również nie mają do nich zastosowania postanowienia przepisów art. 20 i nast. u.ś.o.z. W stosunku do tych osób nie stosuje się procedury zapisu na listę oczekujących według kryterium kolejności zgłoszenia, jak również kryteriów oceny wpisu na listę według kategorii medycznych tj. przypadków pilnych i stabilnych.
Agnieszka Pietraszewska-Macheta
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończyła aplikację sądową. Od 1998 roku pracuje w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, najpierw jako współorganizator Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych w Krakowie, następnie jako pracownik Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych oraz Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych. Od 2003 roku jest pracownikiem Narodowego Funduszu Zdrowia, początkowo jako naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, a obecnie jako radca prawny w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Warszawie. Jest współautorką komentarza do ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, w szczególności dotyczące finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie.
Czytaj inne komentarze tej autorki:
Podmiot leczniczy nie może rozszerzyć uprawnień do świadczeń poza kolejnością >>>
NFZ nie ma obowiązku wyjaśniać tzw. konfliktów personelu, ale może to zrobić >>>
Lekarz z kwalifikacjami potrzebny do otwarcia przychodni lekarza rodzinnego >>>
Nocna i świąteczna pomoc bez badań diagnostycznych>>>