Dyrektywa wykonawcza 2012/52/UE ustanawiająca środki ułatwiające uznawanie recept lekarskich wystawionych w innym państwie członkowskim (Dz.Urz.UE L 356 z 22.12.2012, s. 68) wykonuje wydaną rok temu dyrektywę 2011/24/UE w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.
Zgodnie z dyrektywą 2012/52/UE, aby ułatwić prawidłową identyfikację produktów sprzedawanych w Unii pod różnymi nazwami handlowymi oraz produktów, które nie są sprzedawane we wszystkich państwach członkowskich, na receptach należy podawać nazwę zwyczajową produktów leczniczych. Jako nazwy zwyczajowej należy używać międzynarodowej niezastrzeżonej nazwy zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia lub, w przypadku braku takiej nazwy, powszechnej nazwy zwyczajowej. Nazwy handlowej produktu leczniczego należy używać wyłącznie, o ile przepisany produkt jest biologicznym produktem leczniczym, zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi, ze względu na szczególne cechy tych produktów, lub w celu identyfikacji innych produktów leczniczych, o ile przepisująca je osoba uzna to za konieczne ze względów medycznych.
Recepta, dla celów ułatwienia uznawania w różnych krajach UE, powinna zatem zawierać co najmniej następujące elementy:
– imię, nazwisko i datę urodzenia pacjenta,
– datę wystawienia recepty,
– imię, nazwisko pracownika medycznego, który wystawił receptę, jego kwalifikacje zawodowe, dane do bezpośredniego kontaktu, adres miejsca pracy oraz podpis,
– nazwę zwyczajową przepisanego produktu (w niektórych - wskazanych wyżej - przypadkach jego nazwę handlową), postać farmaceutyczną (tabletka, roztwór itp.), ilość, siłę oraz schemat dawkowania.
Zgodnie z nową regulacją krajowe punkty kontaktowe są zobowiązane do informowania pacjentów o elementach, które należy zawrzeć na receptach wystawionych w państwie członkowskim innym niż państwo ich realizacji.
Kraje UE powinny wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania omawianej dyrektywy, z datą implementacji dyrektywy 2011/24/UE - będącej podstawą do jej wydania, czyli najpóźniej do 25 października 2013 r.