Implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/ UE z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej, zdrowotnej wymaga wprowadzenia w ustawie instytucji zwrotu kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej, która stanowić będzie nową formę finansowania przez NFZ, świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza granicami kraju, obok przewidzianych dotychczas przypadków pokrywania kosztów takich świadczeń.
Zgodnie z projektem zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej zostanie dodany nowy rozdział 2a „Świadczenia opieki zdrowotnej udzielone poza granicami kraju”.
Ogólnie przyjętą w projekcie zasadą jest to pacjent będzie mógł otrzymać zwrot poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych uzyskanych w innym państwie członkowskim, według stawek stosowanych przez jego rodzima instytucje.
W celu skorzystania ze świadczeń w ramach opieki transgranicznej, konieczne będzie uzyskanie zgody od właściwego dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ.
Jednakże, nie ze wszystkich świadczeń będą mogli skorzystać pacjenci. Projekt wyłącza możliwość uzyskania zwrotu kosztów w odniesieniu do świadczeń z zakresu przeszczepiania komórek, tkanek i narządów oraz obowiązkowych szczepień ochronnych.
Przedmiotowe przepisy maja wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.