Wskazują na to zapytania w języku angielskim, jakie w latach 2008-2012 były wpisywane w wyszukiwarce Google w Anglii, Francji, Chinach, Portugali, Hiszpanii oraz Rosji.
Zdecydowanie najwięcej było ich poniedziałek. Niemal również często palacze szukali pomocy we wtorek - o 1 proc. mniej niż pierwszego dnia tygodnia. W środę było o 11 proc. mniej zapytań niż poniedziałek, w czwartek o 22 proc. mniej, w piątek o 67 proc., w sobotę o 145 proc., a w niedzielę - o 59 proc. mniej. Jedynie w Rosji więcej osób szukało sposobu na pozbycie się nałogu w niedzielę, a nie w poniedziałek.
Wynika z tego, że wraz upływem tygodnia spada wśród palaczy zainteresowanie rzuceniem palenia, którego apogeum przypada na sobotę. W tym dniu najwięcej jest spotkań towarzyskich, podczas których palacze nie lubią się rozstawać ze w swym nałogiem. Niedziela z kolei to czas refleksji, nierzadko leczenia również kaca, więc pojawią się myśli, czy nie należałoby wreszcie zaniechać palenia.
Prof. John W. Ayers z the San Diego State University Graduate School of Public Health podkreśla, że poniedziałek jest szczególnym dniem tygodniu. W tym dniu częściej doskwierają nam bóle głowy i łamanie w kościach z powodu grypy, częściej również przytrafiają się nam udary mózgu.
Jego zdaniem najnowsze badania powinny zachęcić do tego, żeby kampanie antynikotynowe najbardziej nasilone było z początkiem tygodnia, szczególnie w poniedziałek.