Klinika otrzymała imię matki pisarki, Anne Rowling, która w wieku 45 lat zmarła na stwardnienie rozsiane.
Placówka będzie się specjalizować w terapiach spowalniających nieuleczalne, postępujące choroby układu nerwowego, zwłaszcza stwardnienie rozsiane, a także w badaniach nad chorobą Alzheimera, Parkinsona i chorobą neuronu ruchowego (zwaną również stwardnieniem zanikowym bocznym).
"Pacjenci chorzy na postępujące choroby neurologiczne potrzebują terapii, która spowolni proces pogarszania się stanu ich zdrowia, zatrzyma ten proces i odwróci go na tyle, na ile to możliwe" – powiedział jeden z dyrektorów kliniki, neurolog Siddharthan Chandran. Poinformował, że ma to być placówka pionierska w dziedzinie odkryć naukowych i innowacyjnych badań prowadzonych we współpracy z publiczną służbą zdrowia, światem akademickim i firmami farmaceutycznymi na świecie.
"Tylko lepiej rozumiejąc procesy biologiczne kryjące się za niszczycielskimi chorobami neurologicznymi, możemy ustalić potencjalne sposoby leczenia i przetestować je w badaniach klinicznych" – dodał.
Rowling nie przemawiała podczas wtorkowej uroczystości. Jednak w opublikowanym tego dnia oświadczeniu wyraziła dumę i radość z otwarcia kliniki. "Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w jej tworzenie i funkcjonowanie" - napisała.
W tegorocznym rankingu stu najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii, sporządzanym przez radio BBC4, J.K. Rowling zajęła 13. miejsce. W 2012 roku jej majątek szacowano na ok. 560 mln funtów.