Pracuję na stanowisku fizykoterapeuty.
Czy wykonywanie zabiegów ultradźwiękami uprawnia mnie do skróconego, pięciogodzinnego czasu pracy?


Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.; dalej jako: u.z.o.z.) przewiduje skrócony wymiar czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w zakładach (pracowniach) fizykoterapii, jeśli ich podstawowym obowiązkiem jest samodzielne wykonywanie zabiegów w zakresie fizykoterapii.


Wymiar czasu pracy w zakładach opieki zdrowotnej jest przedmiotem regulacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 32g u.z.o.z., czas pracy pracowników zatrudnionych w zakładzie opieki zdrowotnej, w przyjętym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
W przypadku pracowników zakładów lub pracowni fizykoterapii, zgodnie z art. 32g ust. 3 pkt 2 u.z.o.z., czas pracy nie może przekraczać 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Należy podkreślić iż, zgodnie z art. 207 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i ma on ustawowy obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Kontrola realizacji tych obowiązków należy do kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy.

Uwagi:

W trakcie procesu legislacyjnego, znajduje się obecnie poselski projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 projektu ustawy, czas pracy pracowników zatrudnionych w zakładzie opieki zdrowotnej w przyjętym okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym z zastrzeżeniami. W projekcie ustawy brak regulacji dotyczących skróconego wymiaru czasu pracy dla pracowników wykonujących zabiegi w zakresie fizykoterapii.