Odpowiedź
Zarówno szczepionki jak i insulina stanowią preparaty termolabilne, które od momentu wyprodukowania do momentu użycia muszą być przechowywane w warunkach tzw. "zimnego łańcucha", który wyznacza granicę dopuszczalności temperaturowej między 2 a 8°C. Natomiast torba termoizolacyjna jest szczególnego rodzaju opakowaniem wykonanym z folii aluminiowej, które umożliwia utrzymanie niskiej temperatury w czasie transportu takich preparatów np. z apteki do domu, a w konsekwencji właśnie zachowanie ciągłości tzw. "zimnego łańcucha dystrybucji". Należy zauważyć, że jest to szczególnie istotne ponieważ zarówno wiele dostępnych w aptekach szczepionek, jak i insulina stanowią dość drogie preparaty. W przypadku ich nieprawidłowego przechowywania i transportu najczęściej ulegają uszkodzeniu i nie mogą być stosowane, co skutkuje poważnymi stratami finansowymi dla pacjentów.
W "Informacji dotyczącej warunków przechowywania i transportu szczepionek" (której treści w omawianym aspekcie można odnieść analogicznie do insuliny) zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=b1&ms=351&ml=pl&mi=692&mx=0&mt=&my=692&ma=013749) wskazane zostało, że "Farmaceuta sprzedający szczepionkę powinien poinformować kupującego o szczególnych warunkach przechowywania i transportu szczepionek oraz jeśli to konieczne, wydać odpowiednie termoizolacyjne opakowanie transportowe. Jeśli farmaceuta nie dopełnił obowiązku poinformowania pacjenta o sposobie przechowywania zakupionej szczepionki co może skutkować nieprawidłowym jej przechowywaniem, pacjent może zwrócić szczepionkę do apteki i żądać zwrotu pieniędzy". Obowiązki te odpowiadają § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 183, poz. 1531), który stanowi, że osoba wydająca produkt leczniczy udziela, w razie potrzeby, osobie odbierającej produkt leczniczy informacji co do sposobu jego stosowania i przechowywania oraz innych dotyczących działania farmakologicznego i ewentualnych interakcji, w które może on wchodzić.
Należy więc przyjąć, że farmaceuta sprzedający produkt termolabilny powinien przede wszystkim poinformować klienta o sposobie i warunkach jego przechowywania i transportu, natomiast zgodnie z interpretacją Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Warszawie, mając na uwadze zapewnienie pewności zachowania zasady tzw. "zimnego łańcucha" produkty takie powinny być w większości warunków wydawane z apteki w opakowaniu termoizolacyjnym.
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie