O decyzji poinformował dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Naszą największą obawą jest to, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej, które są źle przygotowane do radzenia sobie z nim - napisał na swoim koncie na Twitterze.

Szef WHO poinformował również, że Światowa Organizacja Zdrowia jest przeciwna ograniczeniom w podróży i handlu z Chinami z powodu koronawirusa. Wyraził też przekonanie, że środki, które Chiny podejmują, są wystarczające, by "odwrócić trend".

- Wszystkie procedury, które są standardem dla WHO i które ona rekomenduje, mamy wdrożone – poinformował w piątek  rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Dla nas ten komunikat nic nie zmienia, bo wszystkie procedury, które są standardem dla WHO i które WHO rekomenduje, my już mamy wdrożone, one u nas już działają. My ten komunikat traktujemy jako wzmocnienie przekazu, jak ważny jest temat koronawirusa i jak ważna jest współpraca międzynarodowa – dodał.

Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny, w świetle Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO (IHR – International Health Regulation), wystąpienie niektórych zdarzeń dotyczących bezpieczeństwa zdrowia publicznego, mających zasięg międzynarodowy, można określić jako zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC – Public Health Emergency of International Concern).

Czytaj: Badania kliniczne mają być łatwiejsze, ale lepiej nadzorowane>>

Zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym

Termin "Zagrożenie zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym" został zdefiniowany w IHR jako wydarzenie nadzwyczajne, stanowiące zagrożenie w związku z międzynarodowym rozprzestrzenianiem się chorób, potencjalnie wymagające skoordynowanej międzynarodowej reakcji.

GIS przypomina, że odpowiedzialność za ustalenie, czy dane wydarzenie należy do tej kategorii, spoczywa na Dyrektorze Generalnym WHO i wymaga zwołania komitetu ekspertów – Komitetu Nadzwyczajnego IHR. Komitet ten doradza Dyrektorowi Generalnemu w sprawie zalecanych środków, które należy ogłaszać w sytuacjach nadzwyczajnych, zwanych zaleceniami tymczasowymi.

 

Ogłoszenie stanu zagrożenia powinno oznaczać większe środki i zasoby przeznaczane na walkę z wirusem, ale może również skłaniać rządy do ograniczenia podróży i handlu do dotkniętych epidemią krajów.

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Od tamtej pory w kraju zachorowało ok. 8 tys. osób, a ok. 100 przypadków wykryto za granicą. Z powodu zakażenia zmarło jak dotąd w Chinach 171 osób. Nie pojawiły się doniesienia o zgonach w innych krajach.