Europejska Agencja Leków zorganizowała szkolenie dla inspektorów Dobrej Praktyki Badań Klinicznych z krajów na całym świecie.
4 marca zakończyło się trzydniowe szkolenie EMA, dotyczące kontroli w ramach Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP), w którym brali udział uczestnicy z państw Unii Europejskiej oraz 17 krajów spoza UE.
Znaczenie szkolenia EMA
Tego typu akcje pokazują zaangażowanie Agencji we współpracę z krajami spoza Unii Europejskiej. Poza tym, EMA przyczynia się do współpracy między organami regulacyjnymi, zapewniając solidne ramy w zakresie nadzoru i prowadzenia badań klinicznych, bez względu na to, gdzie znajdują się miejsca przeprowadzania badań, oraz skąd pochodzą pacjenci.
Kurs stanowi część strategii Agencji w związku z przyjęciem wniosków o dopuszczenie do obrotu badań klinicznych. Jest to zgodne z celami zawartymi w „Mapie drogowej EMA do roku 2015” oraz z pracami Forum Regulacyjnego Międzynarodowej Konferencji ds. Harmonizacji.
Kto brał udział
Uczestnicy kursu pochodzili z krajów unijnych oraz z Brazylii, chińskiego Tajpej, Chorwacji, byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Ghany, Indonezji, Japonii, Malawi, Meksyku, Czarnogóry, Nigerii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Serbii, Singapuru, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Zambii. Na kursie pojawili się również przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: www.ema.europa.eu, 4 marca 2011 r.

Data publikacji: 7 marca 2011 r.