Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii został zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów w trybie obiegowym. Wprowadza wiele zmian m.in.: za dystrybucję dopalaczy ma grozić do 12 lat więzienia.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz premier Mateusz Morawiecki podkreślali, że zależy im na tym, by te przepisy weszły przed wakacjami.

Sprawa jest pilna

Zbigniew Król nie ukrywał, że mimo poprzednich zmian przepisów nadal mamy problem z dopalaczami. Z danych Głównego Inspektora Sanitarnego w ubiegłym roku zmarło w Polsce 27 osób po zażyciu dopalaczy, w tym roku już 10. Średnio miesięcznie ok. 300 osób miesięcznie zatruwa się nowymi substancjami psychoaktywnymi, ale te dane mogą być zaniżone.

- W tym roku ujawniono 31 zatruć. Problem nie wygasł. Jest na tym samym poziomie. Mamy podobną ilość zatruć. Ona jest za wysoka – mówi Król.

Wysokie kary za handel

Wiceminister dodał, że w projekcie zaostrzają kary za handel dopalaczami.

- Handel nowymi substancjami psychoaktywnymi przeniósł się na do internetu oraz do zanonimowanych punktów. Główny problem to dilerzy narkotykowi, którzy handlują dopalaczami, a teraz trudno ich było traktować jako osoby handlujące – mówi Król. – Po nowelizacji przepisów dopalacze mają być objęte taką samą kontrolą jak narkotyki.

Król podkreślał, że organy ścigania zgłaszały im, że mają problemy z karaniem transportu dopalaczy. - Po wejściu w życie znowelizowanie ustaw, za dystrybuowanie dopalaczami zamiast kary administracyjnej będzie kara pozbawienia wolności do 12 lat – mówi Król.

Nowelizacja wprowadza także szerszy katalog substancji, które mają być kontrolowane. Będzie je można wpisywać szybciej na listę substancji zakazanych, gdyż będą one nie w spisie, który jest załącznikiem do ustawy, ale w formie rozporządzenie ministra zdrowia.

Z danych dra Piotra Burdy, krajowego toksykologa klinicznego wynika, że w 2016 r. na terenie całego kraju doszło do 4304 zatruć. Najwięcej – w województwie łódzkim, 1440. W ubiegłym roku takich zatruć było 4230, ale najwięcej na śląsku (1262).