Depresja to druga najczęściej występująca przyczyna niepełnosprawności i utraty zdrowia oraz główna przyczyna samobójstw, do których dochodzi w Europejskim Regionie WHO. Dlatego choroba ta jest hasłem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, który ma podkreślić konieczność rozpoczęcia dialogu i stawienia czoła stygmatyzacji osób cierpiących na depresję, która tak dotkliwie zaburza normalne funkcjonowanie człowieka.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 3 na 4 osoby cierpiące z powodu najcięższych objawów depresji nie otrzymują odpowiedniego leczenia. Pomimo powszechnego występowania depresji, która dotyka różne osoby na różnych etapach życia, w bardzo wielu przypadkach jest ona nadal nierozpoznawana i nieleczona.

- Mimo, iż depresję można leczyć i można jej zapobiegać, co najmniej 75 procent wszystkich osób dotkniętych ciężką depresją nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Jednak w tym przypadku nie wystarczy zwiększenie ilości świadczeń zdrowotnych – równie ważne jest zwiększenie poziomu wiedzy o chorobie, dążenie do większego zrozumienia jej specyfiki i zmniejszenia stygmatyzacji – stwierdziła dr Zsuzsanna Jakab, Dyrektor Regionalny WHO na Europę.

Z danych WHO wynika, że nawet, jeżeli pomoc jest dostępna, wiele osób cierpiących na depresję unika lub zwleka z podjęciem leczenia, obawiając się negatywnej reakcji otoczenia i dyskryminacji.

- Dlatego WHO przygotowało kampanię informacyjną pt. Depresja – porozmawiajmy, której celem jest uświadomienie konsekwencji depresji, wskazanie możliwości leczenia i pokazanie, w jaki sposób można zapewnić wsparcie osobom cierpiącym na depresję. Sama rozmowa może nie wyleczy z depresji, ale mówienie o depresji stanowi pierwszy ważny krok – podkreśla dr Jakab.

Źródło: www.bpp.gov.pl

 [-OFERTA_HTML-]