Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz odpowiedziała na stanowisko Prezydium NRL w sprawie treści pisma wysyłanego do lekarzy i lekarzy dentystów przez NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia zarzucał medykom działanie na jego szkodę, poprzez wystawianie uprawnionym pacjentom recept na leki refundowane.
Jak wyjaśnia Pachciarz, „realizacja świadczeń gwarantowanych odbywa się na podstawie umowy upoważniającej osobę uprawnioną albo świadczeniodawcę do wystawiania recept refundowanych”. W związku z tym lekarze pozostający poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarze nieposiadający indywidualnej umowy z NFZ, którzy wystawiają recepty refundowane, naruszają przepisy art. 48 ustawy z 12 maja 2011 roku o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz, U. Nr 122, poz. 696, z późn. zm,) oraz art. 15 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Fundusz nie zgadza się ze Stanowiskiem PNRL Nr 54/12/P-VI, z 30 listopada 2012 r., w którym stwierdzono, że: prawo pacjenta do otrzymania leku refundowanego uzależnione jest od posiadania przez niego uprawnień do leków refundowanych, postawionego przez lekarza rozpoznania oraz poziomu refundacji przypisanego do danego rozpoznania w obwieszczeniu Ministra Zdrowia”. Powołany powyżej akt prawny nie pozostawia wątpliwości, przez kogo i w jakich okolicznościach może być wystawiona recepta refundowana.
Należy wskazać ponadto nałożony na NFZ ustawowy obowiązek do kontrolowania przestrzegania zasad legalności, gospodarności, rzetelności i celowości finansowania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz rozliczania kosztów refundacji i leków. Działania Funduszu zmierzają do wyeliminowania nieprawidłowych takich sytuacji, jak ta, kiedy część lekarzy wykorzystuje recepty przypisane do wygasłej, poprzednio obowiązującej umowy upoważniającej, gdy strony łączył stosunek zobowiązaniowy. Jednocześnie ci lekarze nie zdecydowali się na podpisanie umów według aktualnego wzoru, określonego w załączniku nr 1 do Zarządzenia 38/2012/DGL z 30 czerwca 2012 roku lub wcześniejszego Zarządzenia nr 25/2012/DGL z 30 kwietnia 2012 roku. W związku z tym, wysyłając do lekarzy, którzy nie podpisali umowy i pomimo to ordynują leki refundowane, pisma wzywającego do zaprzestania takich działań oraz wyjaśnienia sprawy, Oddziały Wojewódzkie Funduszu realizują swoje obowiązki.
Zdaniem NRL, wykorzystanie dotychczasowych druków recept jest problemem natury technicznej i organizacyjnej NFZ. Skoro Fundusz był 1 lipca 2012 r. i jest nadal jedynym podmiotem dysponującym pełną wiedzą w zakresie liczby i tożsamości lekarzy, którzy podpisali umowy upoważniające do wystawiania recept lekarskich, to powinien był niezwłocznie zablokować możliwość realizacji recept wystawionych przez lekarzy, którzy nie podpisali umów upoważniających do wystawiania recept a którym przed 1 lipca 2012 r. przyznano unikane numery identyfikujące recepty. Takich niezwłocznych działań Fundusz jednak nie podjął.
Naczelna Rada Lekarska podtrzymuje swoje stanowisko, że „wystawienie recepty przez lekarza, który nie jest uprawniony do wystawiania recept na leki refundowane i jej realizacja z refundacją nie prowadzi, o ile pacjent był uprawniony do danego poziomu refundacji przepisanego leku, do wyrządzenia Funduszowi jakiejkolwiek szkody.”
Źródło: www.nil.org.pl