Czy paragon fiskalny zawierający ogólną nazwę wykonanej usługi "usługa stomatologiczna" spełnia wymagania prawne?
Czy na paragonie powinny być wyszczególnione procedury medyczne, które zostały wykonane np. "wypełnienie" i "znieczulenie"?

Przepisy dotyczące wystawiania paragonów odnoszą się dość ogólnie do tej kwestii, stanowiąc, że na paragonie ma się znajdować m.in. nazwa usługi. Wydaje się, że nie ma konieczności podawania bardzo dokładnej nazwy usługi. Wystarczy określenie "usługa stomatologiczna".
O danych drukowanych na paragonach fiskalnych stanowią przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.) – dalej r.k.w.t. Przepis § 5 ust. 1 pkt 6 r.k.w.t. precyzuje, że paragon fiskalny drukowany przez kasę powinien zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy.
Przepisy dotyczące wystawiania paragonów fiskalnych stanowią zatem o "nazwie usługi", względnie "opisie usługi" jako koniecznym elemencie tych dokumentów. Uznać trzeba, że określenie "nazwa usługi" nie wymaga podawania na paragonie pełnej specyfikacji usługi. Istotne jest tylko, aby określić nazwę usługi, co będzie pozwalać choćby na określenie tego, czy ta usługa powinna być zwolniona z podatku, czy też opodatkowana.
Nie jest natomiast bezwzględnie konieczne podawanie na paragonie pełnej nazwy (specyfikacji, opisu, wszelkich szczegółów etc. dotyczących wykonywanej usługi). Mogłoby to prowadzić do naruszenia regulacji odnoszących się do tajemnicy lekarskiej.
Wydaje się ponadto, że inaczej jest w przypadku paragonów dotyczących sprzedaży towarów (gdzie podanie dość dokładnej nazwy towaru na paragonie ma znaczenie zarówno dla kupującego, w kontekście ewentualnej reklamacji, jak i dla sprzedającego – gdzie można kontrolować obrót towarami), zaś inaczej w przypadku usług (w których nie ma określonej ilości).
Adam Bartosiewicz