Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawo i Zdrowie
Czy w świetle rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, cena za badanie lekarskie jest ceną również za wszystkie dodatkowe badania tj. EKG, morfologię oraz ewentualne konsultacje lekarzy specjalistów (np. okulisty), czy też opłaty za dodatkowe badania lub konsultacje kandydat na kierowcę powinien ponosić we własnym zakresie?
Odpowiedź:
Na badanie lekarskie osób kierujących pojazdami składa się całościowa ocena stanu zdrowia osoby badanej w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, chociażby wymagała ona przeprowadzenia dodatkowych konsultacji czy badań diagnostycznych. W ocenie autora opłata ustalona przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu obejmuje całościowo badanie lekarskie, nawet jeżeli wymaga ono zaciągnięcia konsultacji u lekarzy innych specjalności czy wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych.
Uzasadnienie:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz. U. poz. 949) – dalej r.b.l.k., zostało wydane na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 600) – dalej: u.k.p., i określa m.in. szczegółowe warunki i zakres przeprowadzania badań lekarskich osób kierujących pojazdami, a także wysokość opłat za te badania. Opłata za badanie lekarskie została ustalona w § 13 r.b.l.k. na kwotę 200 zł. Zgodnie z art. 81 ust. 1 pkt 7 lit. a u.k.p. jest to zarazem opłata maksymalna. Oznacza to, że wysokość opłaty za badanie lekarskie nie może przekroczyć 200 zł - jest to opłata maksymalna jaką może zostać obciążony zainteresowany.
Jednocześnie § 4 r.b.l.k. określa zakres badania lekarskiego stanowiąc, że składa się na nie ocena stanu zdrowia osoby badanej w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, w zakresie:
1) narządu wzroku;
2) narządu słuchu i równowagi;
3) układu ruchu;
4) układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego;
5) układu nerwowego, w tym padaczki;
6) czynności nerek;
7) cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu glikemii;
8) stanu psychicznego;
9) objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie;
10) objawów wskazujących na uzależnienie od środków działających podobnie do alkoholu lub ich nadużywanie;
11) stosowania produktów leczniczych mogących mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami;
12) innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami.
Ocena stanu zdrowia w powyższych zakresach składa się na całość badania lekarskiego osoby kierującej pojazdami. Jeżeli uprawniony do przeprowadzenia badania lekarz nie jest w stanie samodzielnie ustalić wyników badań w powyższych zakresach, to w celu oceny schorzenia lub stopnia zaawansowania objawów chorobowych, na podstawie § 6 r.b.l.k. może skierować osobę badaną na konsultacje do lekarza posiadającego specjalizację w określonej dziedzinie medycyny lub psychologa albo zlecić przeprowadzenie pomocniczych badań diagnostycznych w powyższym zakresie. Przeprowadzenie badania kończy się wydaniem orzeczenia lekarskiego (§ 7 r.b.l.k.). Jego wydanie będzie możliwe wyłącznie po całościowej ocenie stanu zdrowia.
Niekiedy skierowanie na dodatkowe konsultacje i badania będzie konieczne. Mówią o tym § 6 ust. 2 i 3 r.b.l.k., które stanowią, m.in. że konsultacja u lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki jest obligatoryjna w odniesieniu do osób ubiegających się o wydanie lub posiadających prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, po 12-miesięcznym okresie adaptacji w przypadku powstania jednooczności lub diplopii oraz że konsultacja u lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki oraz badania oceniające widzenie zmierzchowe, zjawisko olśnienia oraz wrażliwość na kontrast, są obligatoryjne w odniesieniu do m.in. osób ubiegających się o wydanie lub posiadających: prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem.
Z powyższego wynika zatem, że konsultacje i dodatkowe badania diagnostyczne składają się na całość badania lekarskiego osób kierujących pojazdami i jako całość stanowią łączną podstawę wydania orzeczenia lekarskiego. W ocenie autora zatem powinny one być finansowane w ramach jednej opłaty określonej przez Ministra Zdrowia, nie wyższej jednak niż ustalona w ustawie o kierujących pojazdami.
Marta Bogusiak, autorka współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie
Odpowiedzi udzielono 14 sierpnia 2014 r.
\