Czy w takim przypadku pacjent może żądać od szpitala udostępnienia opinii biegłych i obserwacji psychiatrycznej w ramach wytworzonej dokumentacji?

Artykuł pochodzi z LEX Ochrona Zdrowia

Odpowiedź

Opinia sądowo – psychiatryczna nie jest elementem dokumentacji medycznej, zatem nie podlega udostępnieniu przez szpital.

Opinia sądowo – psychiatryczna nie jest elementem dokumentacji medycznej w rozumieniu przepisów ustawy z z 6.11.2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 9.11.2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Kwestie jej udostępnienia pacjentowi regulują więc odpowiednie przepisy procesowe, dotyczące prowadzonego przez prokuraturę postępowania (udostępnienie przez organ prowadzący postępowanie, nie przez szpital).

Pacjent przyjęty na obserwację psychiatryczną zachowuje natomiast oczywiście prawo do dostępu do dokumentacji medycznej jaka powstaje w trakcie obserwacji, jednak opinia sądowo-psychiatryczna nie będzie jej elementem.