Czy dyrektor SP ZOZ-u może wydać zakaz fotografowania i filmowania np. przez odwiedzających:
•\obiektów i aparatury szpitalnej;
•\pacjentów nieprzytomnych lub przytomnych (np. przez rodzinę)?

Jeśli tak, to proszę o podanie podstaw prawnych oraz formy regulacji wewnętrznej w szpitalu dotyczącej takiego zakazu.
W kontekście pytania wydaje się, że brak jest wyraźnych podstaw prawnych do zakazu wykonywania zdjęć. Rozważyć można czy takie zachowanie nie zakłóca porządku na oddziale oraz czy nie przeszkadza innym pacjentom.
W ocenie Autorki u podstaw pytania leży najprawdopodobniej działanie osób trzecich zmierzające w kierunku utrwalenia okoliczności udzielania świadczeń zdrowotnych w celu wykorzystania w ewentualnym postępowaniu sądowym o błąd medyczny. Powołane w pytaniu przykłady (odwiedzający, rodzina) sugerują także, że fotografowanie miałoby dotyczyć w zasadzie pacjenta, który wyraża na to zgodę albo fotografowania pacjenta przez jego najbliższych. W tym kontekście wydaje się, że brak jest wyraźnych podstaw prawnych do zakazu wykonywania zdjęć. Rozważyć można czy takie zachowanie nie zakłóca porządku na oddziale oraz czy nie przeszkadza innym pacjentom. W takim wypadku możliwe jest wprowadzenie w regulaminie porządkowym zakazu w oparciu o art. 20 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 z późn. zm.) - dalej u.p.p. Drugą możliwą do rozważenia podstawą prawną jest art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Powołany art. 23 Kodeksu cywilnego stanowi ochronę wizerunku. Dotyczy to także pacjenta. Natomiast – jak zasugerowano wcześniej – ochrona wizerunku nie może być wprowadzona wbrew woli "właściciela" wizerunku. Jeżeli pacjent nie przeciwstawia się wykonaniu mu fotografii nie można – w ocenie Autorki – zakazać fotografowania. Autorka nie jest specjalistą w zakresie technologii aparatu fotograficznego. Ale możliwe, że działanie aparatu fotograficznego, czy telefonu komórkowego może zakłócać działanie aparatury medycznej. Takie ustalenie pozwala a nawet zobowiązuje do zakazu używania urządzeń zakłócających działanie aparatury – stąd przecież zakaz korzystania z telefonu komórkowego w czasie badania holterowskiego.

Reasumując:
1. jeżeli zakład chce wprowadzić zakaz fotografowania, to powinien to uczynić w regulaminie porządkowym;
2. możliwe podstawy prawne do wprowadzenia zakazu fotografowania to art. 20 u.p.p oraz art. 23 Kodeksu cywilnego, ale tylko w zakresie poza zgodą pacjenta;
3. możliwe są zakazy ze względu na zakłócenie pracy sprzętu medycznego (o ile taka zależność w ogóle występuje).

Agnieszka Sieńko