Obecnie 15 procent badanych deklaruje, że korzysta z pomocy psychologicznej w różnej formie. W przyszłości, zgodnie z deklaracjami respondentów, ten odsetek ma wzrosnąć aż o 20 procent. To pozytywna informacja w przededniu Światowego Dnia Zdrowia, który w tym roku będzie poświęcony tematowi depresji.
W badaniach wyraźnie widoczne są różnice międzypokoleniowe. O ile osoby z najmłodszego pokolenia coraz częściej deklarują, że prawdopodobnie będą korzystały z pomocy psychologa, o tyle u osób z najstarszej grupy wiekowej ten trend jest ledwo widoczny.
Stosunek do korzystania z pomocy psychologicznej zmienia się od wielu lat. Coraz częściej profesjonalna pomoc psychologiczna jest traktowana tak jak pomoc lekarska. Respondenci chcą, aby ich życie było jakościowo lepsze, i zdają sobie sprawę z tego, że równowaga psychiczna jest tego elementem.
- Pójście na terapię psychologiczną nie jest już dla młodszego pokolenia tematem tabu, tym bardziej, że wiele osób ogólnie znanych i szanowanych otwarcie mówi, że taką terapię przeszli, co pozytywnie wpłynęło na ich dalsze życie – komentuje Joanna Trzcińska, project manager z ARC Rynek i Opinia.
Wyniki pochodzą z raportu „25 trendów konsumenckich”, który powstał w wyniku przeprowadzonego badania CAWI (ankiety online na epanel.pl). Respondenci (próba N=500) otrzymali listę kilkudziesięciu różnych zachowań i mieli określić, na ile dane zachowanie już realizują i czy będą je realizowali w przyszłości.
Na podstawie wzrostu zainteresowania danym zachowaniem powstała lista 25 głównych trendów konsumenckich o największej dynamice i perspektywie rozwoju. Próba w badaniu była reprezentatywna dla populacji Polski pod względem demograficznym (wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania). Termin realizacji badania: 22-27 grudnia 2016.
Źródło: ARC Rynek i Opienia
[-OFERTA_HTML-]