Instytuty badawcze, które certyfikują umiejętności lekarskie będą miały obniżony do dwóch lat okres zakazu wydawania certyfikatów dla doktorów.
W pierwotnych brzmieniu rządowego projektu, który już trafił do Sejmu figuruje zapis, zgodnie z którym instytuty mają zakaz certyfikowania umiejętności przez pierwsze pięć lat swojej działalności. Lata te są liczone od momentu, w którym minister zdrowia zleci przygotowanie instytutowi minimalnych standardów nauczania, na podstawie których instytuty będą wydawać później lekarzom certyfikaty.
Uprawnienia do wykonywania badań
Instytuty badawcze obok lekarskich towarzystw naukowych nadają lekarzom określone certyfikaty umiejętności. Np. szkolą ich w zakresie obsługi aparatury USG i wykonywania badań płodów a później potwierdzają tę umiejętność certyfikatem.
Minister zdrowia uzasadnia, że instytuty badawcze posiadają największy potencjał, zarówno naukowy, szkoleniowy, jak i zaplecze niezbędne zarówno do prowadzenia szkoleń, jak również certyfikacji określonych umiejętności. Minister tłumaczy też, że wprowadzenie zakazu certyfikowania umiejętności na okres do pięciu lat jest za długim okresem i miałoby negatywne konsekwencje dla jakości udzielania świadczeń medycznych objętych daną umiejętnością.
Jednocześnie autopoprawka, którą przyjął rząd przewiduje, że minister zdrowia będzie mógł wystąpić do placówek medycznych o to aby ubiegały się one o dodatkowe miejsca szkoleniowe w przypadku, gdy dla określonej dziedziny medycyny występuje niewystarczająca tych liczba miejsc w stosunku do zidentyfikowanych przez resort zdrowia potrzeb. Minister zdrowia będzie mógł zwrócić się do podmiotu leczniczego z wnioskiem aby ten wystąpił o akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego lub stażu kierunkowego w danej dziedzinie. Opinię co do tego czy podmiot leczniczy prowadzić specjalizację i posiada odpowiednie warunki wyda konsultant krajowy właściwy w danej dziedzinie medycyny.
Ostateczna jednak ocena co do tego czy podmiot może prowadzić specjalizację pozostawać będzie jednak w gestii zespołu ekspertów powołanego przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Egzaminy lekarskie dla cudzoziemców
Nowela ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty ma na celu ułatwić podejmowanie pracy na terenie Polski cudzoziemcom spoza obszaru Unii Europejskiej. Wprowadzi dla nich Lekarski Egzamin Weryfikacyjny (LEW) lub Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny (LDEW).
Egzamin ten będzie jedynie uznaniem kwalifikacji do celów zawodowych - nie zastąpi postępowania nostryfikacyjnego prowadzonego na uczelni. Lekarz, który uzyska prawo wykonywania zawodu po zdaniu LEW albo LDEW, nie skorzysta z innych możliwości, jakie daje nostryfikacja dyplomu, takich jak podjęcie pracy naukowej i dydaktycznej.
Dodatkowo projekt ustawy przewiduje przepisy umożliwiające podmiotom leczniczym zatrudnianie na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat, lekarzy i lekarzy dentystów spoza UE. Ci z nich, którzy będą posiadali udokumentowaną znajomość języka polskiego i otrzymają zaświadczenie zatrudnienia od jednostki medycznej na terenie Polski, mogą wystąpić do właściwej okręgowej rady lekarskiej (ORL) o przyznanie prawa wykonywania zawodu w tym podmiocie. ORL w drodze uchwały będzie mogła przyznawać prawo wykonywania zawodu (PWZ) oraz będzie określała jednocześnie zakres czynności zawodowych tego lekarza.